Yunus Cichlid Balığı

Yunus Cichlid Balığı
Yunus Cichlid Balığı

Yunus ciklet balığı akvaryumlarda sevilerek beslenen ve en çok tercih edilen ciklet balığı türlerinden birisi. Yunus cichlidin bu kadar çok beslenmesi ve tercih edilmesinin yanında yunus çiklitle ilgili bilgilerin toplu olarak verilmediği kanısından yola çıkarak sitemizde yer alan makaleleri bu sayfa altında birleştirmeyi amaçladık. (daha&helliip;)

Ciklet Balığının Bakımı Nasıl Olmalı?

Ciklet Balığı

Ciklet Balığının Bakımı Nasıl Olmalı?

Ciklet balığı akvaryumunuzda dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. İster küçük bir akvaryumda cichlid bakın isterseniz büyük bir akvaryumda cichlid balığı bakın yine de akvaryum suyunda, akvaryum yeminde, akvaryum ekipmanlarında dikkat etmeniz, cichlid balığı bakımında size kolaylıklar sağlayacak özellikler ve noktalar vardır. (daha&helliip;)

Lepistes Üretimi

Lepistesler gerek barışçıl yapılarıyla, gerekse kolay üretilmeleriyle akvaryum severlerin gönüllerinde ve akvaryumlarında taht kurmuşlardır.

Lepistes balıkları canlı doğururlar, yavrulaması ve yavruların büyütülmesi de oldukça kolaydır. Dişi lepistes doğuma yakın, bol bitkili bir akvaryuma ayrılırsa yavruların pek çoğu hayatta kalabilir aksi halde annesi de dahil olmak üzere yavruları, diğer büyük balıklar tüketecektir. Yavru alabilmek için, aquapetlerde satılan özel doğum kaplarından da yararlanılabilir, dişi balık doğumdan bir kaç gün önce o kaba ayrılmalıdır.

Bir erkek balığa 2 dişi balık düşecek şekilde akvaryuma konulmalıdır.Dişiler yavrularını canli olarak dogurur ve ayda ortalama 10-50 arası yavru doğurabilir.Yaprak yemi toz haline getirilip beslenirler.Yavrular artemia larvalariyla beslenilirse cabuk gelisir,ve dinc olurlar. Rahatsız edici balik türleri lepistes dişilerinin düzenli ve saglikli yavru yapmalarini engeller.Bitkilendirilmesi iyi yapılmıs akvaryumda yavrular saklanabilecekleri icin hayatta kalma sanslari artar.
(daha&helliip;)

Akvaryum

Akvaryum kelimesi herkese tanıdık bir kelimedir ve akvaAkvaryumryumun manasını sorunca alacağınız yanıtlarda bellidir: Akvaryum, eve güzel bir dekor olacak, gösterişli, akvaryum balıklarının yetişebileceği bir malzemedir. Akvaryum çok özel bir dekordur çünkü içerisinde özel bir canlı türü yetiştirilmektedir. Bir akvaryum dükkanında biraz bekleyin. Akvaryum dükkanına gelen müşterilerin çoğu deneyimli akvaristler değillerdir, gelenler sadece evinde bulunan akvaryuma -balığın türünü, ismini bilmediği halde- balık almak için gelmiş müşterilerdir. Akvaristlerin çoğu da bir zamanlar akvaryum balıklarından anlamayan insanlardı ama akvaryuma, balık yetiştirmeye başladığı zaman üzerinde deneyimleşen, onların hayatında gerekli olan şeyleri bilen akvaristler olmuşlardır.Akvaryum insanı günlük yaşamın stresinden kurtaran önemli bir dekordur. (daha&helliip;)

Japon Balıkları & Beslenmesi

Japon balıkları genellikle karbonhidrata ve  çabuk sindirilebilir gıdalara ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı diğer balıklardan daha fazla zamanlarını besin arayarak geçirirler. Buda onların sürekli olarak hareket halinde olmalarına neden olur. Midenin bu yapısı nedeniyle japon balıkları yüksek enerji değerine sahip gıdaları ön plana çıkarıyor.

Fazla protein vücutta yağa dönüşerek balıkta yağlanmaya neden olur. Her ne kadar dışardan bakıldığında balık büyüyor gibi görünsede aslında balık gün geçtikçe yağ deposuna dönüşüyor ve ölüme yaklaşıyordur.  Bu yüzden japon balıklarına düşük proteinli ve yüksek karbonhidratlı yemler vermek gerekiyor.  (daha&helliip;)

Beta Balıkları Hakkında Bilgi

Betta Dimidiata

Picture 1 of 10

Ülkemizde Betta Splendens bulunmaktadır. Beta balıklarının doğal yaşam alanları pirinç tarlalarıdır. Bu tarlalarda su sığ ve akıntısızdır. Onun için bettamızın akvaryumu çok derin ve suyu da hareketli olmamalıdır. Akvaryumun yüksekliği 15-20 cm olmalı. Akvaryum suyunun sıcaklığı ise ideal olarak 25-26 derece olmalıdır. İç filtre olmamalıdır. Takmak istersek pipo filtre takabiliriz.

Akvaryum hobicileri tarafından tek beslendiği için genelde fazla tercih edilmeyen ama gösterişli renkli yapısı ile hediye olarak akvaryum balığı alanların ya da  ilk defa balık alacakların çoklukla tercih ettiği beta balığıyla alakalı bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Akvaryumda beslenen beta balıkları labirentli balıklardır. Kısaca labirent kelimesini açacak olursak beta balığının neden böyle anıldığı da anlaşılacaktır. Labirent denilen bir organ sonucu; oksijeni çok düşük sularda bile hayatta kalmalarını sağlayan bir organdır. Bu organ sayesinde aynı insanlar gibi doğrudan havadan da oksijen alabilirler. Ürerken de köpük yuva tekniğini kullanırlar.

Akvaryum Balıkları Nasıl Yemlenmeli?

Akvaryum balığı besleyenlerin çoğu akvaryum balığı hakkında bilgi sahibi olmadıkları için akvaryum balıklarını kafalarına göre yemlemektedirler. Bu durum da akvaryum balığının sindirim sisteminde hastalıklara ardından da ölümlere sebebiyet vermektedir. Peki akvaryum balıkları nasıl beslenmeli, akvaryum balığı beslerken, yemlerken nelere dikkat edilmeli?

Akvaryum Balıkları Nasıl Yemlenmeli?

Akvaryum balıkları yemlemede en önemli etken balığın beslenme çeşididir. Bazı balıklar etçil beslenirken bazı balıklar da otçul olarak beslenmektedir. Bununla birlikte etçil-otçul karışık beslenebilen balıklar da mevcuttur. Akvaryum balığınızın ismini bilmeniz yemlemede son derece önemlidir. Balığınızın beslenme türünü bu sayede öğrenebilir ya da gittiğiniz pet shopa balığınızın adını söyleyerek uygun yemler alabilirsiniz.

Etçil, otçul veye karışık beslenen balıklarla ilgili örnek vermek gerekirse auratus türü balıklar otçul, imparator türü balıklar etçil, sarı prensesler hem etçil hem otçuldur. Bu demek oluyor ki auratus besleyen biri balıklarına çoğunlukla otçul yem verecek, imparatorda çoğunlukla etçil, sarı prenseslerde ise karışık…

Akvaryum balıklarınız için yem aldınız, peki hangi sıklıkla balıklar yemlenmeli? Balıklarını yemlemede asıl amaç akvaryum balıklarının ihtiyaç duydukları kadar yem vermektir. Akvaryuma gereğinden çok yem atmak ya da çok sık yemleme yapmak balıkları hızlı bir şekilde BÜYÜTMEZ aksine çabuk öldürür. Akvaryum balığı yemlemede temel mantık şöyle olmalıdır:

 • Akvaryumunuza günde 2 veya 3 kere sahip olduğunuz balıkların ortalama 1 dakika içinde bitirebilecekleri kadar yem atmaktır.

Yemleme ve beslenme sonrası akvaryum balıklarınızın karnı şişmesi aşırı yemleme yaptığınızın bir göstergesidir.  İyi bir beslemede balıklarınızın karınlarında ne aşırı bir şişkinlik ne de içine çöküklük olacaktır.

Fazla yemleme hem balık sağlığı hem de akvaryum temizliği açısından zararlıdır. Attığınız yem kesinlikle kumların üzerinde kalacak şekilde aşırı olmamalı.  Zira akvaryumda yenmeyen ve balıkların yemden bıraktıkları bu yemler zamanla çürür ve suyu kokutur ve kirletir. Özellikle etçil yemlerde suyun kokuşması daha hızlı olmaktadır.

Akvaryumda balık sayısı birden fazlaysa ve baskın balıklar varsa yemleme konusunda dikkatli davranmalısınız. Balıklar doymuyor ve yem de akvaryum dibine düşüyor diye balıklarınızın yiyeceği yemi akvaryuma azar azar da atmayın. Bir öğündeki yemlerini iki partiye bölüp önce birinciyi sonra da ikinci partiyi akvaryuma birden atın. Aksi taktirde akvaryumdaki büyük balık veya baskın balıklar yemi azar azar attığınızda bütün yemleri birden toplayacak ve diğer küçük/baskın olmayan balıklara yem kalmayacaktır. İkiye böldüğünüz yemin birinci kısmını attıktan 4-5 dakika sonra ikinci kısmını yine birden atabilirsiniz.

Yavru Balıkların Hızlı Büyümesi İçin Yemleme Tekniği

Yavru balıkları hızlı büyütmek istiyorsanız akvaryum şartlarıyla birlikte besleme konusunda dikkatli davranmalısınız. Yavru akvaryum balıklarının daha hızlı büyümeleri için günde 4-5-6 kez yemlenebilir. Ancak azar azar sık yem vermeniz gerekir.

Yemlerinizi mutlaka bir kaç çeşit olarak ve kaliteli yemlerden seçin. (Sera, tetra gibi. akvaryum yemlerinden) Ucuz yemleri tercih etmeniz zamanla akvaryum balıklarınızın zarar görmesine sebep olabilir. Ucuz ve kalitesiz yemlerin balık beslenmesinde kullanılması sebebiyle meydana gelen akvaryum hastalıkları sonrası ölüm olayı oldukça fazla karşılaşılan bir durumdur.  Alacağınız akvaryum yemini balıklarınızın en fazla 3 ay içinde bitirebileceği miktarda alın. İlaçşar gibi yemlerin de son kullanma tarihlerinin olduklarını unutmayın. Ayrıca yemlerde bulunan vitaminler uzun süre yemlerde kalmazlar. 3 aydan sonra azalarak kaybolurlar.

 • Balıklarınızı birden fazla çeşit yemle beslemeyi unutmayın.  Mümkün mertebe akvaryum balığınıza uygun çok çeşitli yemlerle balığınızı beslemeye çalışın.
 • Akvaryum balığınızın ihtiyacı neyse ve ne kadarsa onu öğrenin (sitemizi gezebilirsiniz) ve o şekilde yem çeşitlemesi yapın. Şunu bilmek gerekir ki bir balık etçil de olsa bitkisel yem, otçul da olsa protein(etçil) yeme ihtiyaç duyacaktır.
 • Balıklarınıza ihtiyacı et de olsa ot da olsa mutlaka 2-3 güne bir salatalık, marul, haşlanmış ıspanak, bezelye verilmelidir. Zira sürekli kuru yem yiyen bir balığın kabız olması muhtemeldir. Bu besinler hayvanın midesini ve bağırsaklarını düzenler.

Balıkların sağlıklı ve hızlı büyümesi birden çok etkene bağlıdır ve en önemlileri arasında da beslenme bulunmaktadır. Akvaryum  balıklarınızın büyümesini, daha canlı renklere sahip olmasını, yavrulamasını istiyorsanız mutlaka kaliteli yemlerle günde 2-3 defa aşırıya kaçmadan yemlemelisiniz.

Lepistesler Hakkında Paylaşım

Lepistes Cinsiyeti Akvaryumda sadece lepistes besliyorum .Erkek sayısı nasıl olmalı.
Akvaryumunuzun büyüklüğüne ve beslemek istediğiniz sayıya göre kendiniz ayarlayabilirsiniz ama 1 erkeğe 3-4dişi idealdir.

Lepistes Yanında Besenebilen Balıklar
Moli, plati, kılıç, velifera, çöpçü ve vatoz olabilir.

Lepistesimin doğum zamanı yaklaştığında ne gibi belirtiler olur?
Dişi balık akvaryumda kendini rahat hissedeceği yerlere girer.

Lepistesin çabuk doğurmasını istiyorum. Neler yapabilirim?
Isıyı 26-28 derecelere getirebilirsin. Akvaryumdaki dişi ve erkek lepistes sayısını ve akvaryum yoğunluğunu da ayarlamalısın.

Lepisteslerde cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Lepistes

(daha&helliip;)

Lepistesten Yavru Alma

Çoğu akvaryum hobisi sahibi, eninde sonunda birgün canlıdoğuran bakmaya başlar. Çünkü çoğu hobiye canlıdoğuranlarla başlamıştır ve bu hayvanlar örneğin astronotlar gibi büyük kişilik sahibi filan olmasalarda, bakması keyiflidir. Lepisteslerde canlı doğuranlarda başta gelen akvaryum balıklarındandır.

LepistesBir çift lepistes için ideal akvaryum büyüklüğü ortalam 40-50 litre. Özellikle erkek lepistesler ve yavrular büyük akvaryumları sevmiyorlar. Çiftleşme ve yemlenme ihtiyaçları gözönüne alındığında, büyük akvaryumlar balığın çok fazla yüzmesine, dolayısıyla yorulmasına neden oluyor.

Lepistesler için ideal sıcaklık 18-27 derece. 24 derece ise üreme için ideal sıcaklık; ancak lepistes erkekleri öylesine ısrarcı ki -özellikle sağlıklı olanlar- bu ideal sıcaklığa fazla aldırış etmiyorlar. 25 dereceye kadar olan sıcaklıkları çok iyi tolere ediyorlar. 25 dereceden sonra (daha&helliip;)

Frontoza

Frontoza balıkları akvaryumdaki ihtişamıyla ve görselliğiyle bilinen akvaryum balıklarındandır.  Erkek frontozalar ile dişiler arasında boy ve boyut arasında farklılıklar vardır. Beslenme durumlarına göre boyları bir yıl içerisinde 16 cm. ye kadar ulaşabilmektedir. Erkek frontosa balıkları boyu 16 cm. olarak görülürken, dişi frontosa balıkları 10 cm. boyundadır.

Frontoza balıkları için akvaryum şartları da oldukça önemlidir. Frontoza için hazırlanacak akvaryumun sıcaklığı, 25 ile 28 derece aralığında bulunmalıdır. Dekor olarak farklı malzemeler tercih edilebilir. Akvaryumun dibine kesinlik ile kum konulmalı ve kayalık ya da kovuk gibi dekorlar tercih edilmelidir. Akvaryum içerisinde bulunan suyun sertliğinin azaltılmaması gerekmektedir. Çünkü frontosa balıkları, sert suları seven balık cinsleri olarak bilinmektedir.

Latince Adı: Cyphotilapia frontosa
Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün Derin Kayalıkları
Frontoza Beslenme Biçimi: Etçil. Frontozaların beslenmesinde genellikle oranı yüksek pul veye granül yemler kullanılması tavsiye edilmektedir. Etçil balıklar oldukları için, su piresi, artemia, kan kurdu, küçük salyangozlar ile beslenilebilir. Haftada 2 gün yem değişimi yapmak balıkların bağırsak sağlıkları için ve büyümeleri için olduça önemlidir. Bu nedenle bu balık cinsini besleyen kişiler arada yem değişimlerini ihmal etmemelidir.

Dayanıklı yavrular, artemia larvaları, ince su piresi ve toz yemlerle kolayca yetiştirilebilirler. İyi beslenme ve sık su değişimleri ile yavrular daha çabuk büyümektedir. Yaklaşık 10-12 ayda, erkekler yaklaşık 16 cm, dişiler ise 10 cm boyundayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Davranış Biçimi: Yutamayacağı boydaki balıklara karşı barışçıl.
Frontoza Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif
Yüzme Seviyesi: Taban
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha iri olur. Hörgüçleri de daha gelişkindir.
Frontoza Üreme: 25 – 70 Yumurtayı 28 Gün Ağzında Kuluçkaya Yatırır Erkek Dişi Oranının 1/3 Olması Önerilir.
Sıcaklık: 24 °- 25 °
En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm
Frontoza En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre
Su Sertliği: Çok Sert
pH: 8,5 – 9,1

Mavinin açıklı koyulu tonları ve kalın dikey bantlara sahip iri balıklardır. İlerleyen yaşla birlikte, hem erkek hem de dişide alın hörgücü belirir. Frontoza cichlidlerin erkekleri kendi aralarında çok geçimsizdirler; akvaryum ne kadar büyük olursa olsun iki erkek frontozanın bir araya konulmaması tavsiye edilir. Küçük bir akvaryumda erkek frontoza, dişileri yaralayabilir. Bir erkekle iki dişinin yaşayacağı bir akvaryum en azından 1,5 metre uzunluğunda olmalıdır. İri yapısına rağmen frontoza, saldırgan yapılı orta ve küçük boylu çiklitlerden rahatsız olabilir. Frontoza az hareket eden yavaş bir balıktır; genellikle kumları kazmaz ve bitkilere bir zarar vermez. Arkadaş türler olarak diğer sakin Tanganika çiklitleri önerilebilir.

Frontozalar uygun akvaryum koşulları sağlandığında kolayca yumurta bırakırlar. 2-2.5 yaşında cinsel olgunluğa erişir. Dişi Frontozalar yumurtalarını düz bir yüzeye sıralar. Bu sırada dişiyi takip eden erkek, yumurtaları döller. Ortalama yumurta sayısı 20 ile 70 arasında değişebilmektedir. Döllenmiş yumurtaları dişi tek tek toplayarak 27 derece sıcaklıkta 28 gün kadar süren bir kuluçka dönemi boyunca ağzında saklar. Tecrübesiz genç dişilerin ara sıra yumurtalarını yedikleri gözlenir.

Yunus Cichlid

Akvaryum hobicileri arasında en gözde olan akvaryum balıklarından Yunus Cichlid hakkında detaylı bilgiyi bu yazımız ile elde edebilirsiniz. Yunus cichlidler doğada orta-dip bölgelerde geniş kumluk alanları yem bulmak için gezerler. Hem etçil hem de otçul olarak beslenebilirler.Sürüsünü diğer balıklara karşı savunur. Erkekler kur yaptıklarında veya dominant olduklarında koyu mavi-lacivert arası renk alırlar. Genelde vücutlarındaki 3 siyah renkli lekeyi gösterirler.

 • Yunus Cichlid Latince Adı: Cyrtocara moorii ismiyle bilinirler.
 • Coğrafik Kökeni: Malawi Gölü’nde geniş bir alana yayılmışlardır. Malawi balıklarındandır.
 • Yaşam Alanı:Kumluk ve açıklık kıyı bölgeleri. Akvaryum şartları için önemlidir.
 • Yüzme Seviyesi: Dip-Orta bölgeler
 • Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul
 • Davranış Biçimi: Genelde sakin nadiren agresif
 • Kendi Türlerine Davranışı: Orta derece agresif
 • En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm’e kadar büyüyebilirler.
 • Üreme: Dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18-21 gün ağızda kuluçka yaparlar.
 • Sıcaklık: 25°C – 26°C
 • En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre.
 • Su Sertliği: 10-18 °dH
 • pH: 7.2 – 8.8

Hemen hemen her hobicinin ya beslediği yada beslemek için sırada beklediği bir balıktır. Huzurlu ve stresten uzak olduğunda izlenmesi müthiş bir keyif verir, balık başına ortalama 90 lt gibi bir hacimde büyütmenizi tavsiye ederim, çünkü ne kadar geniş hacimde büyürse o kadar hızlı boylanıyor ve kafası bir o kadar güzel çıkıyor. 250 LT hacimde 1e 3 d şeklinde kolaylıkla bakılabilir.Yunus cichlidler göze muhteşem derecede hitap eder sanki renkleri fosforlu gibi açık mavi ve koyu parlak mavi şeklinde olabilir.

Günümüzde kırma olarak tabir edilen melezleri çok vardır.Gerçek bir yunus renk ve duruşu asaleti severleri tarafından onu ayrıcalıklı kılar.

Beslenme: Yunuslar mikro-yırtıcı hayvan olarak sınıflandılır ve genelde sakin bir tavır içerisindedirler, doğal ortamında bu balıklar çok değişik bir beslenme adaptasyonu gösterirler.Kaliteli besleme açısından akvaryumcunuzun tavsiyesi üzerine 1-2 çeşit yem kullanabilirsiniz.

Üreme: Yumurtlama esnasında erkek, kur yapar halde dişiye karşı ilginç hareketler sergiler ve daha sonra dişi balık balık bir çukur veya taş oyuğu üzerine yumurta döker, yumurtaları erkek balık dölledikten sonra dişi yumurtaları ağızında kuluçkaya yatırmak suretiyle ortalama 18 ila 21 gün taşır. Dişiler kuluçka yaptıkları zaman çok ferah bir ortam isterler, dişiler kendilerine karşı ürkütücü hareketlerde, kalabalık ve rahatsız edici ortamlarda hemen yumurtaları tükürürler, onun için ağzında yumurta olan bir dişiyi rahatsız ediliyorsa ayrı bir yerde tutmak çözüm olabilir.

Dişiyi ayrı bir tanka almak için en uygun zaman, gece ışıkları kapatıp o uykudayken yakalayıp ayırmaktır, eğer dişi ayırma sırasında yumurtaları tükürüse yumurtaları alıp dişinin olduğu tanka koymaktan ve onu rahat bırakmaktan başka yapılacak birşey yoktur, dişinin yumurtaları bulup tekrar ağzına alması beklenir, böyle bir sorun ile karşılaşmamak için çok dikkatli olmak gerekir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra gümüş renktedirler, ancak 4cm boya ulaştıktan sonra mavi renk almaya başlarlar. İki cins arasında küçükken hiçbir renk ve farklılık olmadığı için erkek dişi ayrımı yapabilmek için uzun bir süre beklemek gerekir.

Lepistes Balığı Hakkında Detaylı Bilgi (Besleme , Üretim, Akvaryum Şartları)

LepsitesErkek Lepistesler çok güzel renklere sahiptir. Ayrıca kuyrukları ve yüzgeçleri aşırı gelişmiştir. Dişiler ise nispeten daha soluk renklidirler ve yüzgeçleri de gelişmiş değildir. Erkek dişi ayrımı için bu kriterler yeterli olacaksa da ayrıca erkek Lepistesleri anal yüzgeçlerinin önünde gonopodium denilen üreme organları vardır.
Lepisteslerin insan eli altında üretilmiş bir çok varyeteleri vardır. Bunlar genellikle kuyruk tiplerine göre birbirlerinden ayrılırlar. (Lir kuyruk, top kuyruk, flama kuyruk, kılıç kuyruk vb.) Renk bakımından da bir çok çeşitleri vardır. (Mavi Kuyruklu Lepistes, Kırmızı Kuyruklu Lepistes, Sarı Kuyruklu Lepistes, Siyah Kuyruklu Lepistes vb.)

Lepistes akvaryumda üretilebilecek en kolay balıklardan biridir. Üretim için özel önlemler ya da yöntemler kullanmaya bile gerek olmadan kendiliğinden üreyeceklerdir. Bu balıklar yumurta ile değil yalancı bir doğum ile ürerler. Yani dişi Lepistes yavrularını doğurarak dünyaya getirir. Doğan yavrular hemen yüzebilecek kapasitedirler. Ailesinin en popüler üyesidir. türkiyede lepistes ismi ile bilinse de yurt dışında genellikle guppy olarak bilinir.


Lepistesler beslenme konusunda sorun yaşatmazlar. Su piresi (daphnia) tubifex, sivrisinek larvaları gibi canlı yemler ile birlikte su yosunları ve çeşitli bitkisel besinleride severek yerler. Ağırlıklı olarak bitkisel beslenmeleri daha uygun olur. Yiyebilecekleri su yosunlarından bulamazsanız bir ıspanak yaprağını 10-15 dakika kaynatıp damarlarını ve sapını aldıktan sonra ince bir şekilde kıyarak lepisteslerinize verebilirsiniz. İştahla yiyeceklerdir. Ispanak, onların sindirim sistemlerini de rahatlatır ve kabızlığı önler. Her gün değil, 15-20 günde bir ıspanak verilmesi faydalı olur.
Üretimi en kolay akvaryum balığıdır lepistesler. Üremek için özel şartlar gerektirmezler. Erkekler 2, dişiler 3 aylıkken üremeye hazır hale gelirse de balığın sağlığı açısından 4-5 aylık olmadan önce erkek ve dişi balıklar ayrı tanklarda tutulması faydalıdır. Çünkü küçük yaşta üremeye başladıklarında balığın (dişi balık) vücudunda kalıcı deformasyonlar oluşabilir.

Lepistes Kuluçka Üreme ve Yavru Verme
Lepistes Kuluçka Üreme ve Yavru Verme

Üreme olgunluğuna gelmiş erkek balık sürekli dişileri kovalar. Bu yüzden de dişilerin sayısı erkeklerden fazla olmalıdır. 1 erkeğe en az 3 dişi düşmelidir. Eğer erkeklerin sayısı dişilerden fazlaysa erkekler tarafından sürekli kovalanan dişiler çabuk yorulacak, bitkin düşüp hastalıklara daha kolay yakalanacaktır. Erkek sayısının dişilerden az olması, sürekli kovalanan dişilere ara sıra dinlenme şansı verir.
Erkek balık dişiyi dölledikten sonra dişibalık bu 6-8 doğum boyunca erkeğe ihtiyaç duymadan doğum yapabilir. Bu yüzden de bir kez çiftleşen dişinin, erkek balıkların olmadığıbir akvaryumda 6-8 ay boyunca doğum yapması ilginç bir gözlem olmaktadır.

Lepistes dogumu nasil anlasilir?
Lepistes dogumu nasil anlasilir?

Bitki bulamazsanız bunun yerine rafya kullanabilirsiniz. Kırtasiyecilerden alacağınız rafyayı 1 m. Kesin ve makas yardımıyla bukleler oluşturup suya koyun. Doğacak yavrular bunun içine saklanacaklardır. Rafyanın yeşil renkli olması daha doğal bir görünüm vereceği için balığın kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.
Doğum yapmak üzere olan dişiyi başka birtanka ayırma imkanı yoksa piyasada ucuza bulunabilen ve çok çeşitli olan yavruluklar kullanılabilir.

Yeni doğum yapmış bir dişiyi doğumdan hemen sonra erkek balıkların arasına salmamalısınız. Dişiler doğum sırasında erkekleri kendilerine çeken bir madde salgılarlar. Doğum sırasında zaten bitkin düşen dişi balık, azgın erkekler tarafından hemen kovalanmaya başlarsa dişi balığı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden hiç olmazsa 2-3 gün özel vitamin takviyesi ile anne balığı ayrı bir yerde beslemeniz faydalı olur. Akvaryum yeterinde büyük (100 litre ve üzeri) ve bol bitkili ise, erkek balık sayısı dişi balık sayısının1/4′ü ise bu işlemi daha kısa tutabilirsiniz yada gerek duymayabilirsiniz.

Yavrular, erişkinlerden ayrı tutulmalıdır yoksa onlara yem olabilirler. 1-1,5 aylık olunca erişkin lepisteslerin yanına konabilirler. 1-2 cm. boyuna ulaşan genç lepistes, büyük lepistesler tarafından avlanamayacak kadar büyüktürler. Yavrular yeni çıkmış artemia larvaları ile beslenmelidirler. Artemia konusundan ve bu yemin nasıl hazırlandığından daha önceki konularda bahsedilmişti. İlk 1 aydan sonra her türlü kuru yemi ve yiyebilecekleri diğer yemleri genç lepisteslere verebilirsiniz.

Lepistesler, yakın akrabası olan bazı balık türleri ile çiftleşebilir ve bu çiftleşmelerden yavru alınabilir. Yakın akrabaları; gambusya, moli, velifera gibi balıklardır.

Lepistesler hangi balıklarla bir arada beslenebilir? Moli, velifera, plati, kılıçkuyruk gibi poeciliidae üyeleri lepistesler için uygun arkadaşlardır. Neon tetra, zebra balığı, corydoras türleri, otocinclus, ancistrus, scalare ve labirent balıklarının sakin türleriyle bir arada bakılabilirler. Tank çok büyükse (250 litre ve üzeri) küçük ve sakin çiklit türleri ile beraber de bakılabilirler.

Lepistesler hangi balıklarla bir arada olmamalıdırlar? Clown loach, Tetrazon gibi kuyruk kemirici balıklar özellikle erkek lepisteslerin kuyruklarını yerler. Bu yüzden bunlarla aynı akvaryumda bulunmamalıdırlar. Aynı şekilde istisnaları olsa da japon balıklarıyla da aynı akvaryumda bulunmaları sakıncalıdır. Japon balıklarının cüsseleri lepisteslerden çok daha büyük olmasına rağmen, gösterişli yüzgeç ve kuyrukları lepistesler tarafından didiklenebilir. Bunların dışında küçük balıklarla beslenen saldırgan balıklarla -akvaryum ne kadar büyük olursa olsun- bir arada kesinlikle bulundurulmamalıdır.

Lepistes, dayanıklı bir balık sayılır. Çoğunlukla, akvaryum hobisine yeni başlayanlarca tercih edilir. Bakımı kolay olsa da burada önemli bir konuya değinmekte fayda var: Yurdumuzdaki yerli üretim lepisteslerde özellikle son yıllarda sıklıkla sağlık problemleri çıkmaktadır. Bu sorunların başlıca sebebi gen bozulması olabilir. Bu sebeple akvaryumdaki lepisteslerin arasına ara sıra akvaryumdakilerle kan bağı olmayan lepisteslerin salınması, gen çeşitliliğini artırmak anlamında faydalı sonuçlar verebilir. Sürekli kendi aralarında çiftleşen lepistes kolonisinde, sonraki jenerasyonlarda gen bozulmaları, renk kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak hastalanma riski gibi durumla görülebilir.

Seçici üretim yöntemleri ile birbirinden güzel lepistes ırkları üretilmiştir. Doğal örneklerinin soluk gri/yeşil renklerine karşılık, rengarenk ve çeşitli kuyruk-yüzgeç formlarına sahip çok gösterişli ırklar üretilmiştir. Bunlardan başlıcaları; tuxedo, lirkuyruk, king, albino, çim, mozaik ırklarıdır. Bu ırkların birbirleri ile melezleşmesinde de sayısız varyete oluşturulmuştur. Sizler de kendi akvaryumunuzda değişik ırklardan lepistesleri melezleştirip değişik lepistes örnekleri elde edebilirsiniz. Albino lepistesler, diğer albino canlılar gibi bembeyaz değildir; pembe ve sarının açık tonları halindedir.

Bir dişi Lepistes bir kere çiftleştikten sonra depoladığı spermler sayesinde 5 – 6 kere daha çiftleşmeden doğurabilir. Dişi Lepistes çiftleştikten 28 gün sonra doğurur. Bir Lepistes kondüsyonuna ve yaşına göre 30 – 150 arası yavru yapabilir.nLepistesler iyi bitkilendirilmiş akvaryumlardan hoşlanırlar. Her türlü yemi de severek tüketirler. Ancak canlı yem de verilmesi iyi olacaktır.

Lepistesler barışçıl balıklardır. Kendileri gibi sakin mizaçtaki ve uygun boydaki balıklarla karma akvaryumlarda tutulabilirler.Lepisteslerin üretimleri için ayrı bir parantez açmak yerinde olacaktır. Amatörce üretim için herhangi bir önlem almaya gerek yoktur. Lepistesler kendiliklerinden ürerler. Ancak kaliteli bir Lepistes üretimi için belli başlı bazı kriterler vardır.

Papağan Ciklet Balığı Özellikleri ve Bakımı

Papağan ciklet balığı akvaryumda görüntüsü ve rengiyle dikkat çeken, sahip olduğu ağız ve çene problemleri nedeni ile ağzını tam olarak kapatamaz. Papağan ciklet balığı etçil beslenen bir balık olduğu için beslenmesi buna göre yapılmalıdır.  Papağan balığının tam olarak hangi cikletlerden türediği bilinmese de, Orta ve Güney Amerika cikletlerinin melezi olduğu düşünülür.

Özellikle üreme dönemlerinde daha fazla olmak üzere genellikle orta şiddette bir saldırgan yapıya sahiptir.  Kesin bir cinsiyet ayrımının yapılması  yumurtlama dönemlerinde gözlemlenebilmektedir. Bulunduğu ortamda yüzmek için suyun orta seviyelerini tercih eder.  Normalde solgun veya parlak sarı, kavuniçi ya da kırmızı renklidir. Papağan balıkları boyalı türleri mor, pembe ve mavi gibi değişik renklerde olabilir. Ancak bu türler bilinçli akvaristler tarafından ilgi görmemektedir. Çünkü albino papağan balıklarına boya enjekte edilerek elde edilirler. Hem kısa zamanda rengini yitirirler, hem de sağlıklı olmadıklarından ömürleri kısa olur.

Papağan Cikletlerin 25 cm. e kadar büyüyebildikleri bilinmektedir. Diğer akvaryum şartları olarak  23 ve 28 derece sıcaklıkta bir su içerisinde ve en az 150 litre hacme sahip bir akvaryumda oldukça rahat bir şekilde yaşayabilirler.

Cichlid Balığı Nasıl Kusturulmalı?

Ciklet balığı yavrularını alacağınız zaman elinizle ya da uygun bir araçla kusturmanızı öneririz. Kusturma işleminde balığa zarar vermeden işlemi  bitirmek için doğru araçlar seçmeli ve özenli davranmalısınız.

Cichlid Balığı Nasıl Kusturulmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Ciklet balığını kusturmak için balığımız ağzına yumurtaları aldığı günden itibaren en az 14 gün geçmesi gerekir arkadaşlar. Özellikle daha fazla yavru için ve sağlıklı bir kusturma işlemi için 14 gün geçmeden kusturma yapmıyoruz. akvaryumcenneti.com Balıkların kendi yavrularını kendilerinin atması ortam şartlarına ve balığın yaşına göre 30 güne kadar uzayabilir.
2. İlk tecrübe önemlidir. Özellikle damızlık balığınızın ilk yavruları ise kendine bırakmalısınız. Balığımız ilk defa yavru atacaksa siz müdahale etmiyorsunuz. Ayrı bir akvaryuma alıp balığın kendisinin kusmasını sağlıyorsunuz. Aksi takdirde ilerleyen yumurtlama dönemleri verimsiz ve balığın ölmesine sebep oluyor. akvaryumcenneti.com
3. Akvaryumda balığınız tek ise ayrı bir akvaryuma yavruları ayırmanıza gerek yok. Onlar zaten annenin ağzına tedirgin oldukları zaman tekrar gireceklerdir. Bazı sitelerde akvaryumunuz da aynı cins balık besliyorsanız yavruları salabilirsiniz şeklinde yazılar mevcut. Bizzat deneyen biri olarak söylüyorum anneden hariç bir balık bile olsa yavruları salmayın yoksa benimkiler gibi hepside diğer balıklara yem olur. akvaryumcenneti.com
4. Özellikle video (uzman tv vb.) ansiklopedi kanallarında yavruları 10-15 gün sonra ana tanka atılabileceği yönünde bilgiler içeren videolar mevcut. Arkadaşlar SAKIN yavrularınızı yem olmasını istemiyorsanız 5-6 ay geçmeden ana tanka salmayın.
5. Yavruları büyütürken adi yavru yemlerinden kaçının. Nitekim 10. günden sonra teker teker ölmeye başlıyorlar. Çok dayanıklı olan bir veya iki tanesi ancak büyüyor. Kaliteli yavru yem yoksa normal yemi küçük parçalar halinde yavrularınıza verebilirsiniz.
6. Son olarak arkadaşlar yavrularınızı büyütürken su sıcaklığını düşürmede lütfen acele etmeyin. 30-31 dereceden başlayıp 20 günde bir derece indirerek 28 derece sabitleyin.

Akvaryumun İdeal Isısı Ne Olmalı? Akvaryumda Su Sıcaklığı ve Dikkat Edilecekler

Akvaryum balık sağlığı pek çok değişkene bağlıdır. Bu değişkenler kısaca akvaryum hacmi, taban malzeme, filtreleme, su temizliği, su değerleri, akvaryum ısısı gibi birbirini etkileyen değişkenlerdir.

Akvaryum içi balıkların dünyası olarak düşünülebilir. Balıkların bu dünyasında sağlıklı bir şekilde hayatta kalabilmeleri için öncelikli olarak balık sağlığı daha sonra dış çevresi önemli paylara sahiptir. Bu yazımızda balık sağlığını doğrudan etkileyecek akvaryum su sıcaklığı konusuna değinmeye çalışacağız.

Akvaryumda beslenecek balık çeşitliliğine baktığımızda şunu söyleyebiliriz ki akvaryum balıkları doğal ortamlarda da birbirinden farklı yerlerde yaşayabildiği için akvaryum içinde de bu şartlara uygun atmosferin oluşturulması önemlidir. Akvaryum balıkları için belirli bir ısı söylemek yanlış olur çünkü akvaryum balıklarından kimi dip bölgede kimi de orta bölgede yaşamaya adapte olmuş ve farklı sıcaklık değerlerine sahip sular onlar için ideal hale gelmiştir.

Bu yüzden akvaryum su sıcaklığını ayarlarken beslediğiniz veya beslemeyi düşündüğünüz akvaryum balığına göre ayarlamalısınız. Aşağıda kısa kısa akvaryum balıklarına göre ideal akvaryum su sıcaklığını vereceğiz. Bununla birlikte bunları sitemizde ayrı ayrı da işlemeye çalışacağız.

BETA BALIĞI

Beta balıkları için uygun akvaryum sıcaklığı 22 ile 28 derece arasıdır. Hastalık gibi durumlarda üst değere yaklaştırabilirsiniz ama burada ideal olanı ısıyı 23-25 arasında sabit tutabilmektir.

JAPON BALIĞI

Japon balıkları yüksek ısıları sevmezler. Bu yüzden akvaryum ısısını ideal olarak 22-23 derecede sabitleyebilirsiniz.

LEPİSTES BALIĞI

Lepistesler ve çoğu canlı doğuranlar için ideal sıcaklık 23-25 derece arasındadır. Hastalık durumlarında 28 dereceye kadar yükseltilebilir.

KILIÇKUYRUK BALIĞI

Kılıçkuyruklar için 25-26 derece ideal ısıdır. Üreme dönemlerinde ısıyı kademeli olarak artırabilirsiniz.

MELEK BALIĞI

Melek balıkları için ideal su sıcaklığı 24-26 derece arası olabilir. bazı üreticiler 28 dereceden bahsetsede, bu üretim tankı sıcaklığıdır ve bitkiler bu tankta rahat edemez.

 • Genel olarak tropikal balıklar için eğer elinizde bulunan balıklara göre özel bir su sıcaklığı bilgisi yok ise yapacağınız en iyi iş akvaryum sıcaklığını 23-27° arası bir düzeye ayarlamak olacaktır. En yüksek sıcaklık olarak ise 35 dereceye kadar da yaşayabilirler. Uç değerlerde yaşama kalitesinin düşeceğini unutmayalım.

Akvaryum için Seçilecek Akvaryum Derecesi Ya da Akvaryum Isıtıcısının Gücü iyi seçilmelidir. 
20-30 Litre      50 ” Watt
40- 50 Litre      75 watt
60-75  Litre      75 -100  watt
75-100 Litre     100-150  Watt

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap