Lepisteslerde cinsiyet ayrımı

959 görüntülenmeAkvaryum Balıkları Bilgi
0

Lepisteslerde cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?


Cevaplanan soru
0
Özcan(anonim) 0 Yorum

Kardeş renkli renkli olanlar, canlı renge sahip olanlar erkek lepistestir. Dişiler genellikle tek renk, saydam gibi bir renge sahiptir.


Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
1
cem(anonim) 0 Yorum
  • Erkeklerin arka yüzgeci sarı, kırmızı, mavi, yeşil, siyah, beyaz gibi çok çeşitli renk tonunda olabilir. Dişilerin arka yüzgeci ise soluk ve sade bir biçimdedir. Ayrıca erkeklerde gonopod yer alır. Dişilerde gonopod bulunmaz.
  • Yetişkin dişiler erkeklerin neredeyse iki katıdır. Dişiler yaklaşık 6 santimetre, erkekler ise 3 santimetre boya ulaşır. Dişilerin vücutları genellikle kurşun grisidir. Erkek lepistesler daha renklidir. (Bazı türlerde dişiler de erkekler gibi renkli olabilir.)
  • Erkeklerin kuyruğu dişilere göre daha geniş, daha uzun, renkli ve desenlidir.
  • Erkek lepistesler daha ince ve narin yapıdadır. Dişilerin göğüs kısmı oval ve şişmandır.
  • Erkek balıklar yetişkinliğe ulaştığında anal yüzgeçleri değişime uğrar ve gonopodyum ismindeki sivri bir üreme organına dönüşür. Bu organı spermlerini aktarmakta kullanırlar.
  • Dişilerin anal yüzgeci üçgen şeklindedir ve erkeklerinkine göre küçüktür. Yakınında siyah bir nokta bulunur. Dişi yavrulamaya yaklaştıkça bu siyah nokta büyür ve koyulaşır. Yakından bakılırsa içindeki yavruları görmek mümkündür. Yavrulama sonrasında siyah noktanın rengi açılır, tekrar hamile kaldıklarında koyulaşır.
  • Erkeklerin sırt yüzgeçi daha uzundur ve suda eğrilebilir. Dişilerin sırt yüzgeçi kısadır.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
Cevap Yazınız.

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap
Anasayfa Yukarı Çık