Mücevher Balığım Yumurtladı, Yumurtalar Hareketli

1665 görüntülenmeAkvaryum Balıkları Bilgi
0

Mücevherim yumurtladı. Üzerinden bir gün geçti geçmedi yumurtalar sanki hareketlendi. Normal mi?


Cevaplanan soru

Mücevherler yumurtalarını bir yüzeye saçarak yapıştırır, 2-3 gün içinde erkeğin dölleme süreci bittiğinde o yumurtaları kumun gizli bir yerine gömerler. 3-4 gün içinde birer emriyon halinde kıpırdanmalar başar ve bir hafta içinde yüzmeye başlarlar.

1
Ahmet(anonim) 0 Yorum

Kırmızı mücevher akvaryumcularda pek rastlamadığım bir tür. Halbuki üretilmesi kolay. Yaklaşık 30-40 günde bir uygun gördüğü bir kayanın üzerine yumurtalarını döker. Dişi ve erkek bu yumurtalar üzerinde nöbetleşe beklerler. Yüzgeçleri ile 3-4mm. yukardan sürekli havalandırır. Fakat herhangi bir nedenle huzursuzluk hissederlerse bütün yumurtaları yiyebilirler. Bu dönemde kendilerinden büyük balıkları dahi perişan edebilirler.


Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
1
Semih(anonim) 0 Yorum

Benim de mücevher akvaryumum mevcut. Akvaryumu ilk kurduktan yaklaşık 12-13 gün sonra içine bir küp koydum. Küp içine yumurta bıraktıklarını duymuştum. 1-2 gün sonra bir çiftin sürekli küp içine dönüşümlü girdiklerini farketmemle birlikte izlemeye koyuldum. Yumurta burakıyorlardı. 2 saat boyunca küpün bogaz kısmına yaklaşık 200-300 civarında yumurta bıraktılar. Bu arada diğer balıkları kesinlikle yaklaştırmadılar. bir kaç gün sonra diğer balık türlerini çıkardım sadece kır. mücevher ciklidler kalmıştı. Küpün boğaz kısmında bulunan yumurtalar birkaç gün sonra kaybolmuştu. Ve ben yumurtaları diğer balıkların yediğini düşünüp çok üzülmüştüm. Çift yinede küpün çevresinden ayrılmıyordu bu beni umutlandırmıştı. Yaklaşık 14 gün sonra küpün içinde hareketler görmeye başladım. Bir sonraki gün ise kumların arasında 1-1,5 mm boyunda 150-200 civarında kum gibi kaynayan yavruları gördüm. Anne baba yavruları bazen dışarı çıkarıyorlar bazen küpün içine alıyorlardı. Bir iki gün sonra eksildiklerini hissetmem üzerine diğer 3 balığı da ayırdım. Acaba onlar mı yiyorlardı. Ama hayır diğer balıkları ayırdığım halde yine de eksiliyorlardı.
anladığım kadarıyla dayanamıyorlardı zayıf olanlar ölüyordu.


Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
Cevap Yazınız.

Comments are closed.

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap
Anasayfa Yukarı Çık