Akvaryum Malzemeleri – Akvaryuma Hangi Malzeme-Ekipman Alınabilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:43

Akvaryumunuz balığınızın doğal ortama uygun bir akvaryumda yaşamasını istiyorsanız sahip olduğunuz akvaryum balığının yaşam koşulları hakkında bilgi toplamalı ve akvaryum içini buna göre dekorize etmelisiniz. Bu yazımızda akvaryum malzemelerini ve akvaryuma konulabilecek ekipmanları kısaca sizlere aktarmaya çalışacağım.

Akvaryumunuzdaki balık sağlığı için öncelikle hem suyun daha temiz ve oksijenli olması, hem de su sıcaklığını sürekli sabit tutmak için akvaryumunuza alacağınız akvaryum malzemeleri arasında akvaryum boyutuna göre ısıtıcı, iç yada dış filtre, hava motoru almanızı tavsiye ederim. Hava motoru ayarlı olanlar her zaman size kolaylıklar sağlayacaktır. Hava motorunuza bir de hava taşı alırsanız hem daha dekoratif bir görünüm sağlar hem de akvaryum suyundaki oksijeni artırırsınız. Bunlar dışında akvaryumunuz için sürekli size lazım olacak akvaryum ekipmanları aşağıdaki gibidir.


Akvaryum balıkları bulundukları doğal ortamda bitkiler vardır. Bunun için siz de balığınıza uygun akvaryum bitkilerini akvaryumunuza eklemelisiniz. Bu konuda tavsiyem canlı bitkidendir. Dekor bitki alacaksanız canlı bitkilerin yanına onlardan daha fazla olmamak şartıyla alabilirsiniz. Canlı bitkilerin gelişimi için uygun akvaryum gübreleri de alabilirsiniz.

Bitkilerin tutunacağı akvaryum dip malzemesi (bilye, mercan kırığı, çakıl taşı, ince kum) akvaryumunuzda olmazsa olmazlardan. Burada dip malzemesi seçerken sivri uçlu dip malzemesi tercih etmemenizi öneririz.

Akvaryum aydınlatma ekipmanları hem akvaryum dekoru için hem balıklar için hem de canlı akvaryum bitkileri için önemlidir. Aydınlatma sistemi olarak bütün halde satan petshoplar var, becerebilirseniz kendiniz de yapabilirsiniz.

Akvaryum balıkları için yavruluk, akvaryum temizliği için pompalı akvaryum dip çekme sifonu, balık yakalamak için balık yakalama kepçesi, termometre, ph ölçer de akvaryum için alabileceğiniz akvaryum malzemeleri arasında. Bunun yanında akvaryum balıklarınız hasta olmasa bile balığınızın hastalık durumlarını öğrenerek önleyici ilaçlar alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap