Frontoza İçin İdeal Akvaryum Hacmi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:49

Frontoza balıkları akvaryumda büyük boylara ulaşabilen akvaryum balıklarındandır. Bu yüzden akvaryum hacminizin frontoza balık bakabileceğiniz litrede su alması gereklidir. 35 cm’ye kadar ulaşabilen frontosalar için ideal akvaryum hacmi 350-400 litredir. Bir frontosa başına 80-100 lt su düşecek şekilde balık sayısı ayarlanmalıdır. Erkekler dişileri hırpalayabilir, bu yüzden dişi sayısını fazla tutmakta fayda vardır.

Diğer akvaryum balıklarında olduğu gibi Frontoza balıkları için de akvaryum şartları oldukça önemlidir.Balıkların doğadaki yaşam koşullarını akvaryum koşullarında hazırladığınız zaman balığın bu güzel görselliğini ve davranış özelliklerini tadabilme olanağı sağlayabilirsiniz.


Akvaryumu bu balıklar için ayarlarken dikkat etmeniz gerekenler ilk etapta frontozalar doğada kayalık bölgelerde ve kayalıkların oluşturduğu mağaralar ve kovuklarda yaşadıklarından dolayı akvaryum içersine yapılacak kaya dekoru ve bunlardan oluşturulacak kovuk ve mağaralar balıkların daha rahat stressiz olmalarını sağlamakla beraber doğada yaşadığı ortama yakın bir zemin hazırlamış olacaksınız. Frontoza akvaryumlarına tabana koyu renk kum tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Frontoza balıklarının doğada yaşadıkları doğal ortamları koyudur. Su sertliğini düşürmemek için akvaryum içersine mango kökü gibi malzemeler kullanabilirsiniz, bu malzemeler akvaryum suyunu sertliğini azaltacaktır.

Frontoza İçin İdeal Akvaryum Hacmi

Frontoza  akvaryum hacmi en az 350-400 lt altına düşürülmemesi gereklidir.Bundan küçük akvaryumlarda balıkların büyüdükçe ve belli bir boya geldikten sonra çok rahat hareket alanlarının olmaması akvaryumun hacminin küçüklüğü balıkların gelişimini etkileyeceği gibi stres gibi etkenler yaratacağı bir gerçektir.

Balık Sayısına Göre Akvaryum Hacmi Hesaplama Robotu

Bir önceki yazımız olan Yunus Cichled (Cyrtocara moorii) başlıklı makalemizde balık, ciklet ve Cyrtocara moorii hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap