Kaç Litrede Kaç Balık Beslenir? Akvaryum Kaç Litre Olmalı?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:13

Akvaryum balıkları için en önemli gereksinimlerinden olan akvaryumun büyüklüğü ebatı ne olmalıdır? Balık için akvaryum hacmi ne olmalıdır? Benim akvaryumumda uygun şartlarda kaç balık bakabilirim gibi soruları bu konumuzda yanıtlamaya çalışacağız.

Balık Sayısına Göre Akvaryum Hacmi Hesaplama Robotu

Kaç Litrede Kaç Balık Beslenir? Akvaryum Kaç Litre Olmalı?

1-Balığınızı Tanıyın

Akvaryum içerisine kaç balık sığar sorusu için en önemli unsurlardan biri sahip olduğunuz balıktır. Balıklar doğal ortamlarına uygun bir şekilde akvaryumlarda bakılmalıdır. Her balık için gerekli akvaryum şartları farklı olabilir. Bu yüzde sahip olduğunuz balığı iyi tanımalı, akvaryumun dibinde mi ortasında mı yoksa üst bölümde mi yüzeceğini bilmelisiniz. 1 erkeğe kaç dişi balık ayarlanmalı, gurupta kaç balık olmalı gibi soruların cevabını da biliyor olmanız akvaryumunuzun kaç litre olacağı hakkında size bilgi verecektir.


2- Amacınızı belirleyin

Akvaryumda besleyeceğiniz balık türü ile birlikte balığa hobi amaçlı mı bakıyorsunuz yoksa üretim mi düşünüyorsunuz belirlemelisiniz. Buna göre ekipmanı sağlamalısınız. Özellikle canlı doğuranların hızlı ürediğini unutmayarak buna göre hacim ayarlaması yapmalısınız.

3- Balığınızın Büyüyeceğini Unutmayın

Yeni doğan veya yavru balık aldığınızda bu balıkların kendi türlerinin doğal boylarına kadar ulaşabileceğini unutmayın. Balığınızın büyümesi onun için ekstra alan demektir.

Kaba olarak 2 cm balık için en az 3 litre suya ihtiyaç vardır. Bu ölçüyü baz alarak sahip olduğunuz balıklara uygun hacim hesaplaması yapabilirsiniz. Ama bu ölçülerin size en düşük hacmi verdiğini ve akvaryumunuzu çıkan sonuçtan daha büyük seçmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Yunus Cichled (Cyrtocara moorii) başlıklı makalemizde balık, ciklet ve Cyrtocara moorii hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap