Akvaryum Balıkları Neden Ölür?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:16

Akvaryum ve akvaryum balıklarına bakmak bir hevesten çok bir hobi işidir. Eğer sürekli olarak akvaryum balıklarına bakılacak, onların sağlıklı yetişmesi, yavru vermesi için güzel ortamları oluşturacaksanız siz de iyi bir hobicisiniz demektir. Ama yem vermede bile sonra veririm gibi ertelemeler akvaryumu hevesten ileriye götürmeyecektir.

Akvaryum balıklarının sağlıklı bir şekilde büyümesi, renklerinin canlı olması, üremesi ve hareketli olması için akvaryum ortamını yetiştirdiğiniz balığın doğal ortamına en yakın hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun için kimi zaman kaya dekorlar, kimi zaman canlı bitkiler akvaryumunuz için şart olabilir.

Akvaryum hobisine özellikle yeni başlayanlar akvaryumdaki balığı bilmeden bilinçsizce hareket ederse akvaryum balığı ölümle sonuçlanacak bir sürece girebilir. Akvaryum balıklarının hastalanmaması, sağlıklı gelişimi için yukarıda dediklerimize dikkat edilmelidir.


Akvaryum Balıkları Neden Ölür? 

Akvaryumda balık ölümlerinin yaşanmasının en sık görülen sebebi karma akvaryumda beslenmemesi gereken türlerin bir arada konarak hepsine aynı tür yem verme gibi bir yanlışa girilmesidir. Sonucu akvaryum balığının ölmesiyle sonuçlanan böyle durumlarda balık besleyenler akvaryum balıkları neden ölür diye sorular sorabilir.Peki akvaryum balıkları neden ölür? Akvaryumda bir arada yaşayan balıklar baktığımız halde balıkların ölmesi neden olur? Akvaryum balıklarının ölmemesi için neler yapılabilir?

Sağlıklı bir akvaryum ortamı sağlanmış ve sahip olduğunuz akvaryum balığına uygun yemleri zamanında veriyorsanız; akvaryumunuzun suyunu belirli aralıklarla belirli seviyelerde dinlendirilmiş suyla yeniliyorsanız; akvaryum ısınızı balığın yaşadığı optimal su ısısına ayarladıysanız; akvaryum balıklarını strese sokacak durumlardan uzak tutuyorsanız akvaryum balıklarınızı sağlıklı bir şekilde besliyorsunuz demektir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap