Astronot Balığı Akvaryumu Hakkında

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:54

Astronot balıkları doğal yaşamında olduğu gibi yeterli alan sağlanmış akvaryumlarda da büyük boyutlara ulaşabilen, gösterişli, avcı balıklardır. Özellikle küçük astronot balıkları büyüklerine göre daha fazla hareketlilerdir. Astronotların bir diğer özelliği ise çok akıllı olmalarıdır, alışınca zıplayıp su üstünden yemi elinizden alabilirler. Bu balıkları küçük akvaryumda beslemek balıklar için yapılabilecek en büyük yanlıştır, hızlı büyüdüklerinden küçük akvaryum onlara yetmeyecektir. Yutabileceği boydaki balıklara karşı tehlikelidir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. 25cm e ulaşana dek ayda 2.5-3cm lik bir hızla büyür. Astronot Balığı Genel Bilgileri Şu Şekilde


Latince Adı: Astronotus ocellatus
Coğrafik Kökeni: Kolombiya, Venezuela, Fransız Guyanası, Peru, Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Arjantin, doğada çok yaygın kaydedilmiştir. Çok sayıda nehir sistemlerinden toplanmıştır, Amazonas, Negro, SolimÃμes, Ucayali, Approuague ve Oyapock.
Yaşam Alanı: En sık ormanlık alanlarda yavaş hareketli ya da hareketsiz suların sığlıklarında bulunur.
Beslenme Biçimi: Etçil
Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey
Astronot balıkları  Cinsiyet Ayrımı: Astronotlarda cinsiyet ayrımı çok zordur. Ancak üreme dönemlerinde tüp çıkaran balıkların tüplerine bakarak ayrım yapılabilir. Dişinin üreme tüpü geniş ve oval uçlu, erkeğinki ise dada dar ve sivri uçludur. Erkekler dişilere oranla daha hızlı büyürler.
Üreme: Düz kaya gibi yüzeylere, yumurta dökerler. Üretilmesi geniş akvaryumlarda mümkündür. Dişi erkek ayrımı zor olduğundan 8-10’arlı bir grup alınıp eş tutmuş balıkları ayırarak üretim yapılabilir.
Sıcaklık: 22°C – 25°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre (tek balık için)
Su Sertliği: 5 – 19 °dH
pH: 6.0 – 8.0

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap