Bakımı Kolay En Güzel Akvaryum Balıkları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:13

Özellikle akvaryuma yeni başlayanlarla birlikte akvaryumda riske girmeden akvaryum hobiciliğini devam ettirmek isteyen akvaryum severler bakımı diğerlerine göre daha kolay olan akvaryum balıklarını tercih etmektedirler. Ülkemizde de zaten bulunan çoğu akvaryum balık türü bakımı kolay akvaryum balıklarıdır.

Bununla birlikte bakımının kolay olmasının yanında konulduğu akvaryuma renk katan, güzelliği ve renkleriyle tercih edilen akvaryum balıkları da bulunmaktadır.

Akvaryum balıkçılığı ile ilgili bilmeniz gerek ilk şey her balık birbirinden farklıdır ve rastgele balıkları seçip bir akvaryuma atamazsınız. Beslenme düzenleri de farklı. Çok fazla detaylı bir konu aslında balık seçimi. İlk kez bu işe girenler için balıkta bulunması gereken bir kaç önemli nokta var.


  • Seçeceğiniz akvaryum balığının dayanıklı ve zor koşullarda hayatta kalmaları gerekir. Balıklarınıza elinizden geldiği kadar iyi bakacağınızı biliyoruz ama ilk kez akvaryum kuruyorsanız , olumsuz şartlarda da hayatta kalabilen ve sudaki değişmelerden fazla etkilenmeyecek bir balık seçmek iyi bir karar olacaktır. Siz işi öğrenirken ufak hatalardan veya zamansız işlemlerden dolayı oluşacak zararlar azalacaktır.
  • Bakması kolay olmalı. Hala öğrenme aşamasındasınız ve sürekli ilgi ve bakım isteyen bir balık seçmemelisiniz.
  • Dost canlısı ve diğer balıklarla anlaşabilecek bir balık olmalı. Her balığın farklı saldırganlık seviyeleri vardır ve bazıları diğer türler ile barış içinde yaşarken bazıları bunu yapamaz. Bu sebeple farklı türler ile birlikte yaşayabilen balıkları tercih etmelisiniz, vaktini diğer balıklara saldırararak geçirenleri değil.
  • Akvaryumunda rahat hareket edebilmeli. Balığınızın büyüdüğünde boyutlarının ne olacağını bilmeniz akvaryumu hazırlama sürecinde önemli bir unsur. 70 cm lik bir akvaryuma büyüdüğü zaman 70 cm ye ulaşan bir balık koymanın hiç bir anlamı yok. Aşağıdaki listedeki balıkların çoğu 5-10 cm arasında.
Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap