Melek Balığı Bakımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:35

Melek Balığı Bakımı
Melek Balığı Bakımı

Melek Balığı Bakımı – Melek Balığı Çoğu hobicinin akvaryumunda bulunmaktadır ya da bulunmuştur. Avlayamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Büyük Melekler, Neon gibi küçük balıkları yutarlar.Çok farklı renklerde ve vücut formlarında melekler bulunmaktadır. Lepistes, Japon Balığı gibi türlerle beraber bakılması uygun değildir. İyi bakıldığında çok hızlı gelişirler. Discusla beraber beslenmesi önerilmez. Discusun bağışıklığı olmadığı mikroplara karşı bağışıklığı vardır. Discusa mikrop taşıyıcılığı yapabilir.

Melek balıklarına uygun bazı bitkiler:
Anubias türleri, Bacopa türleri, Ceratopteris türleri, Cryptocoryne’ler, Echinodorus (Amazon) türleri, Hygrophila corymbosa (Limon,Tütün), Hygrophila difformis (Çınar), Hygrophila polysperma (Zeytin), Limnophila aquatica, Microsorum pteropus (Java Fern), Riccia fluitans, Vallisneria americana çeşitleri (Sazlar), Vesicularia dubyana (Java Yosunu)

Mutlu bir akvaryum seyri için yukarıda belirtilen asgari koşulları sağlamak bu harika balıklar için yeterli olacaktır. Bunlar;
Beslenme Biçimi: Etçil. Kaliteli kuru yemler, spirulina yosunu içeren tabletler, muz parçaları, artemia, marul, ıspanak da yiyebilirler. Başka balıkların yavrularını da yiyebilecekleri için tedbir almakta fayda vardır. Bunların bulunduğu akvaryumda özellikle canlı doğuranlardan pek yavru alamayacağınızı söylersem yalan olmaz. Zarif görünümlerinin ardında, mükemmel birer avcıdırlar.


Davranış Biçimi: Orta derecede agresif
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin kafaları daha hörgüçlüdür. Tüp çıkarma zamanında kesin ayrım yapılabilir. Ekeklerin tüpü daha ince ve sivri; dişilerinki daha kalın ve yuvarlak uçludur.
Üreme: Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır.
Sıcaklık: 26-28 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm
En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır.
Su Sertliği: Yumuşak
pH: 6.0-7.0

Melek balıkları üretimi biraz tecrübe gerektiren bir konudur. Üretim için uygun koşulların sağlanması balıkları yetiştirmekten daha farklıdır. Dış etkilere karşı son derece güçsüz olan yumurtaların başarı ile açılmaları üreticinin dikkatine bağlıdır.Öncelikle üretim için seçilen balıklar birbirleri ile uyumlu olmalıdırlar, aralarında fazla yaş ve boy farklı olmamalıdır. Bazen erkek melekler üreme döneminde çok sertleşebilirler. Bu sırada dişiye kur yaparken onu yaralayabilirler, dişinin yumurtlama için henüz hazır olmaması da erkeğin sabrını daha da zorlar.

Akvaryumda dişi için kaçabilecek ve saklanabilecek alanlar olması kızgın erkeğin saldırıya varan kur hareketlerine karşı balığı koruyacaktır. Karma akvaryumda başka erkeklerin olması damızlık erkeğin tutumunu iyice sertleştirebilir. Bazen de erkekler son derece uysal olup etrafına hiç bir zarar vermez. Eşlerin diğer balıklardan ayrılmaları stres seviyesini düşüreceği için daha rahat bir üreme ortamı sağlayacaktır.

En az 150 litrelik akvaryumlarda beslenmelidirler ve akvaryumun yüksekliği en az 50 cm. olmalıdır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 25-28°C sıcaklığı severler. bakımı biraz tecrübe gerektirir. Birçok Güney Amerika balığında olduğu gibi melek balıklarının bulunduğu akvaryumlarda da biyolojik filtrasyon çok önemlidir. Taban malzemesi olarak suda salınım yapmayan kuvars kum kullanılması daha doğru olur ama bu olmazsa olmaz değildir. Bitkili akvaryumları severler. Echinodorus, anubias, cryptocoryne gibi bitkiler faydalı olur; geniş yaprakların üzerine yumurta da bırakabilirler. Bazı içne yapraklı bitkileri yiyebilirler. Bir de akvaryuma doğallık katması açısından batık kütükler yerleştirilirse güzel olur. Baskın balık diğerlerine sert davranabilir. Bu sebeple de akvaryumu kütük ve iri bitkilerle çeşitli bölgelere ayırmak doğru bir davranış olur.

Bir önceki yazımız olan Japon Balığında Kararma ve Siyah Leke başlıklı makalemizde balıklarda kara leke hastalığı, balıklarda siyah lekeler ve balıkta kara lekeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Melek Balığı Bakımı için yapılan yorumlar : 6 Yorum yapıldı


 1. ahmet  yorumladı. 11:48 - 12 / 12 / 2012:

  bende 12 tane melek var nasıl çifleşir

 2. Cengizhan  yorumladı. 16:50 - 06 / 07 / 2013:

  Baliklari sagarken sudan çıkarmak lazimmidir

 3. Musa  yorumladı. 14:56 - 02 / 02 / 2014:

  Arkadaş bende 5 tane melek var ama herhalde hepsi erkek yada 1 tanesı kız bir sey olurmu

 4. isa  yorumladı. 20:49 - 14 / 03 / 2014:

  erkeklerin hepsi dişiyi kovalar dişiyi yavruluğa alırsın bir hafta sonra yavrular doğar dişi balık fzla yavru yaptığından dolayı ölebilir

 5. fayik hatipoglu  yorumladı. 23:04 - 01 / 05 / 2015:

  iki tane melek baligi var.buyuk olani kucuk olani kovalayop vuryo suzgeclerine pularina darbeler vurarak suzgecleri yiyor.nedendir tesekurler

 6. Burak  yorumladı. 20:52 - 02 / 01 / 2018:

  Yazdığınız makaleleri kopyalayıp bilgisayarıma kaydediyorum çünkü bana çok yararı dokunuyor. Bir de siteniz umarım her zaman açık kalır ancak kopyalayarak ne olur ne olmaz diye kendimi garantiye almış oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap