Tropheus Akvaryumu ve Balık Türleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:43

Tropheus

Tropheus cinsi 8 türden oluşur. Bütün Tropheus balık türleri incelendiğinde hepsinin de bölgeci olduğu gözlemlenmiştir. Bazı Tropheus türlerinde(örneğin Bichardi) sahiplenilen bölgenin çapının 2 metreyi aştığı görülmüştür. Diğer erkekler ve her zaman olmamakla birlikte bazı dişiler bu bölgeden kovulur.


Bu bölge tutmalarından dolayı akvaryum hacmi büyük olmalıdır. Tropheuslar için uzun ve önden arkaya en az 50 cm’lik bir akvaryum tercih edilmeldir.
1-Tropheus Moorii (T. Kasabae)
2-Tropheus Annectens (T. Polli)
3-Tropheus Duboisi
4-Tropheus Brichardi
5-Tropheus Sp. Black
6-Tropheus Sp.Red
7-Tropheus Sp.”Ikola
8-Tropheus Sp.”Mpimbwe”
Akvaryum tabanına konulacak malzeme olarak kalın çakıl yerine daha küçük ve ufak özellikle mercan kırığı çakıllar yayılmalıdır. Kaliteli bir filtrasyon için kaliteli bir dış filtre (Saatte akvaryum su hacminin 4 katını basabilen), sirkulasyon(akıntı ve suyun dolaşımı) için kaliteli bir iç filtre ve kendinden termostatlı bir ısıtıcı ve oksijen üretmek için iyi bir hava motoru ile donanım sağlanmalıdır.

Tropheus balıklarını beslerken en çok zoruk çekilen konulardan biri hiç şüphesiz cinsiyet ayrımıdır.Tropheus balıklarında cinsiyetleri ayırmak için biraz tecrübe ve bilgi gereklidir.

Balıklarınızın cinsiyetlerini ayırırken en güvenilir yol iyi bir gözlemdir.Erkekler dişilere kur yapar ve kendi yaptığı yuvaya davet ederler.Bu olay biraz zaman alır ve takip gerektirir. Bazı üreticilerin geliştirdiği bir yöntemde balıkların baş yapılarıyla olan bazı farklılıklar.Erkek balıkların burunları daha kalkık ve uca yakındır,Dişilerde ise burun aşağıya doğrudur.

Etiketler:,

Tropheus Akvaryumu ve Balık Türleri için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Kamer  yorumladı. 23:16 - 02 / 01 / 2018:

    Benim gözümde az önce okuduğum bu makaleniz önemli bir yazı. Başka içeriklerinizle ilgili bir şey diyemem, ne kadar iyiler ne kadar kötüler dürüst olmak gerekirse bilmiyorum. Fakat bu sayfayı bol bol kişinin okumasını dilerken güzel geri bildirimlerle içeriğin geliştirileceğini öngörüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap