Tropheus Akvaryumu ve Balık Türleri

Tropheus

Tropheus

Tropheus cinsi 8 türden oluşur. Bütün Tropheus balık türleri incelendiğinde hepsinin de bölgeci olduğu gözlemlenmiştir. Bazı Tropheus türlerinde(örneğin Bichardi) sahiplenilen bölgenin çapının 2 metreyi aştığı görülmüştür. Diğer erkekler ve her zaman olmamakla birlikte bazı dişiler bu bölgeden kovulur.

Bu bölge tutmalarından dolayı akvaryum hacmi büyük olmalıdır. Tropheuslar için uzun ve önden arkaya en az 50 cm’lik bir akvaryum tercih edilmeldir.
1-Tropheus Moorii (T. Kasabae)
2-Tropheus Annectens (T. Polli)
3-Tropheus Duboisi
4-Tropheus Brichardi
5-Tropheus Sp. Black
6-Tropheus Sp.Red
7-Tropheus Sp.”Ikola”
8-Tropheus Sp.”Mpimbwe”
Akvaryum tabanına konulacak malzeme olarak kalın çakıl yerine daha küçük ve ufak özellikle mercan kırığı çakıllar yayılmalıdır. Kaliteli bir filtrasyon için kaliteli bir dış filtre (Saatte akvaryum su hacminin 4 katını basabilen), sirkulasyon(akıntı ve suyun dolaşımı) için kaliteli bir iç filtre ve kendinden termostatlı bir ısıtıcı ve oksijen üretmek için iyi bir hava motoru ile donanım sağlanmalıdır.

Tropheus balıklarını beslerken en çok zoruk çekilen konulardan biri hiç şüphesiz cinsiyet ayrımıdır.Tropheus balıklarında cinsiyetleri ayırmak için biraz tecrübe ve bilgi gereklidir.

Balıklarınızın cinsiyetlerini ayırırken en güvenilir yol iyi bir gözlemdir.Erkekler dişilere kur yapar ve kendi yaptığı yuvaya davet ederler.Bu olay biraz zaman alır ve takip gerektirir. Bazı üreticilerin geliştirdiği bir yöntemde balıkların baş yapılarıyla olan bazı farklılıklar.Erkek balıkların burunları daha kalkık ve uca yakındır,Dişilerde ise burun aşağıya doğrudur.

Bir önceki yazımız olan Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum başlıklı makalemizde akvaryum, Akvaryum balıkları ve Akvaryum ekran koruyucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Tropheus Akvaryumu ve Balık Türleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>