Tropheus Akvaryumu ve Dekor

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:44

Koloni balıklarından biri de Tropheuslardır. Tropheus balıkları hakkında çoğunlukla bilinen şey zor bakımı olmasıdır. Tropheuslar çoğu akvaryum balıkları gibi çok sevimli hayvanlar olmalarının yanında zaman zaman akvaryumda ciddi derecede agresif davranışlar sergileyebilmektedirler. Özellikle üreme dönemlerinde veya koloniye sonradan katılan bir balık olduğu zaman çok saldırgan olan bu balıkların darbelerine maruz kalmamak için akvaryum boyutunu oldukça büyük seçmekte fayda var.

Tropheus  balıkları tabiatı gereği çok agresif olduğundan sadece kendi türü ile aynı akvaryumda bulundurulmalıdır. Kurulu bir koloniye sonradan yeni bir tropheus koymayı düşünmeyin. Yeni balığınızın ölümü ile sonuçlanabilir. Çok sayıda saklanma alanının olduğu büyük bir akvaryuma ihtiyaç vardır.


Tropheus Akvaryumu seçerken akvaryumunuzun çok derin olmasından ziyade genişliğine uzunluğuna dikkat ederek seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Akvaryumunuzun büyüklüğü balıklara hareket alanı sağlayacağı için balık sağlığınız açısından da önemlidir. Akvaryumda kum olacaksa Mercan kumu, Kuvar kum (Bej rengi), Silis kum tercih edilebilir.

Tropheus balıkları tecrübeli akvaristler için daha uygundur. Tropheus balıkları bağırsak tıkanmasına yani bloat olmaya yatkındır. Bunu önlemek için diyetine ve yaşam alanına dikkat edilmelidir. İhtiyaçlarına dikkat edilmezse bakımı zorlaşır. Doğası gereği aşırı agresiftir. Sadece kendi türüyle beslenmelidir. Eğer yeterince büyük bir akvaryum varsa diğer otçul cikletlerle beslenebilir. Sık sık su değişimi yapılmalıdır.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap