Akvaryum Balıkları Nasıl Yemlenmeli?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:44

Akvaryum balığı besleyenlerin çoğu akvaryum balığı hakkında bilgi sahibi olmadıkları için akvaryum balıklarını kafalarına göre yemlemektedirler. Bu durum da akvaryum balığının sindirim sisteminde hastalıklara ardından da ölümlere sebebiyet vermektedir. Peki akvaryum balıkları nasıl beslenmeli, akvaryum balığı beslerken, yemlerken nelere dikkat edilmeli?

Akvaryum Balıkları Nasıl Yemlenmeli?

Akvaryum balıkları yemlemede en önemli etken balığın beslenme çeşididir. Bazı balıklar etçil beslenirken bazı balıklar da otçul olarak beslenmektedir. Bununla birlikte etçil-otçul karışık beslenebilen balıklar da mevcuttur. Akvaryum balığınızın ismini bilmeniz yemlemede son derece önemlidir. Balığınızın beslenme türünü bu sayede öğrenebilir ya da gittiğiniz pet shopa balığınızın adını söyleyerek uygun yemler alabilirsiniz.

Etçil, otçul veye karışık beslenen balıklarla ilgili örnek vermek gerekirse auratus türü balıklar otçul, imparator türü balıklar etçil, sarı prensesler hem etçil hem otçuldur. Bu demek oluyor ki auratus besleyen biri balıklarına çoğunlukla otçul yem verecek, imparatorda çoğunlukla etçil, sarı prenseslerde ise karışık…

Akvaryum balıklarınız için yem aldınız, peki hangi sıklıkla balıklar yemlenmeli? Balıklarını yemlemede asıl amaç akvaryum balıklarının ihtiyaç duydukları kadar yem vermektir. Akvaryuma gereğinden çok yem atmak ya da çok sık yemleme yapmak balıkları hızlı bir şekilde BÜYÜTMEZ aksine çabuk öldürür. Akvaryum balığı yemlemede temel mantık şöyle olmalıdır:

  • Akvaryumunuza günde 2 veya 3 kere sahip olduğunuz balıkların ortalama 1 dakika içinde bitirebilecekleri kadar yem atmaktır.

Yemleme ve beslenme sonrası akvaryum balıklarınızın karnı şişmesi aşırı yemleme yaptığınızın bir göstergesidir.  İyi bir beslemede balıklarınızın karınlarında ne aşırı bir şişkinlik ne de içine çöküklük olacaktır.

Fazla yemleme hem balık sağlığı hem de akvaryum temizliği açısından zararlıdır. Attığınız yem kesinlikle kumların üzerinde kalacak şekilde aşırı olmamalı.  Zira akvaryumda yenmeyen ve balıkların yemden bıraktıkları bu yemler zamanla çürür ve suyu kokutur ve kirletir. Özellikle etçil yemlerde suyun kokuşması daha hızlı olmaktadır.


Akvaryumda balık sayısı birden fazlaysa ve baskın balıklar varsa yemleme konusunda dikkatli davranmalısınız. Balıklar doymuyor ve yem de akvaryum dibine düşüyor diye balıklarınızın yiyeceği yemi akvaryuma azar azar da atmayın. Bir öğündeki yemlerini iki partiye bölüp önce birinciyi sonra da ikinci partiyi akvaryuma birden atın. Aksi taktirde akvaryumdaki büyük balık veya baskın balıklar yemi azar azar attığınızda bütün yemleri birden toplayacak ve diğer küçük/baskın olmayan balıklara yem kalmayacaktır. İkiye böldüğünüz yemin birinci kısmını attıktan 4-5 dakika sonra ikinci kısmını yine birden atabilirsiniz.

Yavru Balıkların Hızlı Büyümesi İçin Yemleme Tekniği

Yavru balıkları hızlı büyütmek istiyorsanız akvaryum şartlarıyla birlikte besleme konusunda dikkatli davranmalısınız. Yavru akvaryum balıklarının daha hızlı büyümeleri için günde 4-5-6 kez yemlenebilir. Ancak azar azar sık yem vermeniz gerekir.

Yemlerinizi mutlaka bir kaç çeşit olarak ve kaliteli yemlerden seçin. (Sera, tetra gibi. akvaryum yemlerinden) Ucuz yemleri tercih etmeniz zamanla akvaryum balıklarınızın zarar görmesine sebep olabilir. Ucuz ve kalitesiz yemlerin balık beslenmesinde kullanılması sebebiyle meydana gelen akvaryum hastalıkları sonrası ölüm olayı oldukça fazla karşılaşılan bir durumdur.  Alacağınız akvaryum yemini balıklarınızın en fazla 3 ay içinde bitirebileceği miktarda alın. İlaçşar gibi yemlerin de son kullanma tarihlerinin olduklarını unutmayın. Ayrıca yemlerde bulunan vitaminler uzun süre yemlerde kalmazlar. 3 aydan sonra azalarak kaybolurlar.

  • Balıklarınızı birden fazla çeşit yemle beslemeyi unutmayın.  Mümkün mertebe akvaryum balığınıza uygun çok çeşitli yemlerle balığınızı beslemeye çalışın.
  • Akvaryum balığınızın ihtiyacı neyse ve ne kadarsa onu öğrenin (sitemizi gezebilirsiniz) ve o şekilde yem çeşitlemesi yapın. Şunu bilmek gerekir ki bir balık etçil de olsa bitkisel yem, otçul da olsa protein(etçil) yeme ihtiyaç duyacaktır.
  • Balıklarınıza ihtiyacı et de olsa ot da olsa mutlaka 2-3 güne bir salatalık, marul, haşlanmış ıspanak, bezelye verilmelidir. Zira sürekli kuru yem yiyen bir balığın kabız olması muhtemeldir. Bu besinler hayvanın midesini ve bağırsaklarını düzenler.

Balıkların sağlıklı ve hızlı büyümesi birden çok etkene bağlıdır ve en önemlileri arasında da beslenme bulunmaktadır. Akvaryum  balıklarınızın büyümesini, daha canlı renklere sahip olmasını, yavrulamasını istiyorsanız mutlaka kaliteli yemlerle günde 2-3 defa aşırıya kaçmadan yemlemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Akvaryumun İdeal Isısı Ne Olmalı? Akvaryumda Su Sıcaklığı ve Dikkat Edilecekler başlıklı makalemizde Akvaryum balık sağlığı, Akvaryum balıkları ve Akvaryum su sıcaklığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap