Akvaryum Dip Çekimi Nasıl Yapılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:00

Dip çekimi akvaryumda bulunan taban malzemesi (kum, çakıl vs.) atılan yemlerin birikmesi, yosunlaşması suda kokma meydana gelmesi gibi nedenlerle genellikle akvaryum kısmi su değişimleriyle birlikte yapılan temizlik işlemidir.

Akvaryum dip çekimi su değişimleriyle birlikte yapılır. Bu sayede hem akvaryum içerisinde serbest dolaşan zararlı bakterileri, hem de akvaryumun en pis bölgesi olarak bildiğimiz akvaryum dip bölgesini birlikte temizlemiş oluruz.

Akvaryum dip çekimi sayesinde akvaryumda bulunan zararlı mikrooraganizmalardan kurtuluruz ve akvaryumda beslediğimiz balıklara daha sağlıklı bir ortam sağlamış oluruz. Akvaryum dip çekiminde normal bir hortum yerine piyasada bulunan dip çekim ekipmanlarıyla kolay bir şekilde akvaryumda temiz ortamlar oluşturabiliriz. Akvaryum dip çekiminde ve su değişiminde dikkat etmemiz gereken bu kuralları da dikkate alarak dip çekimini bitirmeliyiz.


Dip çekiminde ekipmanı dip yüzeyinde paralel gezdirmek taban malzemeniz kalınsa taban malzemesinin alt bölgesinin temizlenmesine engel olacaktır. Bu yüzden dip çekimini suyu fazla hareketlendirmeden akvaryum dip malzemesini karıştırarak yapmanızı tavsiye ederim. Bu sayede dip çekiminde daha fazla kiri dışarı atmış olursunuz. Yalnız dip çekimi esnasında olabildiğince bitki diplerine yanaşmayın.Çünkü bitki için faydalı mineraller artık kumda değil,bitki köklerine ulaşmıştır. Bitki diplerinde yapacağınız çekim bu minerallerinde yok olmasına sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Akvaryum Suyu Değiştirirken Dikkat Edilecekler başlıklı makalemizde Akvaryum Su Değişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap