Akvaryum Su Değişimi Nasıl Yapılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:41

Akvaryum su değiştirme dönemlerinizi belirleyerek bu dönemlerde belirlediğiniz oranlarda su değişikliği ve dip çekimi yapmalısınız. Bu dönemi belirlerken balık sayılarınız ve yemleme sıklığınızı da dikkate alarak denemeler sonrası bulabilirsiniz.


Akvaryum su değişikliğinden önce akvaryumunuzu ve su değişim malzemelerinizi hazırlamalısınız. Bununla birlikte akvaryuma koyacağınız suyu da hazır etmelisiniz.  Akvaryumdan çekilecek su miktarı, akvaryumun boyutuna, akvaryumdaki filtrasyonun niteliğine , beslenen balıkların türüne ve balık miktarına göre farklılık gösterse de,akvaryumdaki toplam su hacminin %20-25 ‘ini aşmamalıdır. Kısmi su değişikliği yapılırken, balıkların şoka girmesini önlemek amacıyla, yeni eklenecek suyun, akvaryum suyuyla aynı sıcaklıkta olması gerekmektedir.

Akvaryumdan çekeceğiniz su miktarını belirledikten sonra buna uygun kovayla belirlediğiniz yere kadar dip ve su çekimi yapmanız iyi olacak ve işinizi kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte akvaryumda su çekiminde kullanacağınız hortumdan ağzınıza su kaçmaması için hortumu çeşmeden daha önceden doldurarak değişime başlamanızı da önerebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Akvaryum Su Değiştirme Sıklığı Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde Akvaryum Su Değişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap