Akvaryum Su Değiştirme Sıklığı Nasıl Olmalı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:32

Akvaryum balıklarının daha hareketli ve daha sağlıklı olabilmeleri için akvaryumda su değişikliği oldukça önemlidir. Balığın ihtiyacına göre belirlenen zamanların dışında su değişimi yapabileceğiniz gibi akvaryumda su değişikliğini belirli zaman aralıklarında yapmanız tavsiye edilenidir.

Akvaryumda su değiştirme sıklığı akvaryum şartlarınıza da bağlıdır. Özellikle akvaryumda filtre oldukça önemli olup bulundurmanızı tavsiye edeceğimiz akvaryum ekipmanlarındandır. Eğer akvaryumda filtreniz yoksa haftada bir kere %10-%15 civarında su değişimiyle bu konuyu idare edebilirsiniz.

Filtreniz varsa iki haftada bir ya da üç haftada bir bu oranlarda değişim yapabilirsiniz. Fakat şunu söylemeliyim ki balıkların büyüklüklerini ve yemleme sıklıklarını bilmeden su değişim oranında kullandığımız bu rakamları vermek çok doğru değildir. Bu yüzden su değişiminde balık sayınızı, büyüklüklerini, yemleme gibi etkenleri de göz önünde bulundurarak değişim yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Tropheus Balıkları Beslenmesi başlıklı makalemizde Tropheus Balıkları, Tropheus Beslenme ve Yem Markası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap