Akvaryumda Su Kontrolü

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:25

Akvaryumsa Su Değişikliği 

*Akvaryum bakımında haftada bir yada iki haftada bir 4/1 oranında su değişimi yapılması önemlidir. Bunun balık adaptasyonu ve su temizliği için haftada yapılmasında yarar vardır.

Akvaryumda Su Bulanıklığı 

*Akvaryumun suyunun bulanıklığında akvaryum içindeki malzemelerin ne olduğuda önemli. Suda çözünebilecek malzemelerde olabilir. Tortul kayalar, boyalı ve suda dağılan ürünler, v.s…

Akvaryum Suyu Ph Seviyesi 

*Tatlı su akvaryumlarında PH seviyesinin ortalama 6.8-7.2 değerleri arasında olması gerekir.Bazı balık türleri ise daha asidik ortamda yaşar ve sudaki PH değerinin 6.0-6.5 arasında olması gerekir.5.0 PH değerinin altındaki değer asidik suya adapte olmuş balıklar dahil, bütün balık türleri için tehlikeli ve ölümcüldür.


Akvaryum Balıkları için Akvaryumun İdeal Su Sıcaklıkları

*Japon balıklarının 18-24 derece arasında sıcaklık istediği birçok kaynakta belirtilmiş olsa da 12-13 dereceden 28-29 dereceye kadar olan sıcaklıklarda problemsiz bir şekilde yaşamaktadırlar.

*Lepistes akvaryumlarında maksimum su sıcaklığı 24 ila 26 derece tutulmalıdır. Ancak 16 ile 32 derece arasındaki sıcaklıklara da olumlu davranışlar gösterebilirler. Fakat yüksek sıcaklık oranlarında ömürlerinin daha da kısalacağını göz ardı edilmemesi önemli bir noktadır.

*Ciklet akvaryumlarında su sıcaklığı 24 ila 26 derece tutulmalıdır. Ciklet türüne göre dğişiklik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, bakım ve balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap