Akvaryumdan Gelen Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:37

Akvaryum hobisi güzel bir uğraştır, emek ister. Akvaryum balıklarına güzel bir şekilde bakmak, onları büyütmek, çoğalmasını sağlamak ve onlarla ilgilenmek… Tarifi edilemez duygulardır. Akvaryum hobisinde aynı zamanda emek de vardır çünkü balık bakımı kolay bir iş değildir.

Akvaryum balıklarının bakımı seçtiğiniz balığa göre yapılmalı ve su şartları da buna göre ayarlanmalıdır. Aksi taktirde bir şeyler yolunda gitmeyecektir.

Seçilen balıkla birlikte akvaryumunuzu koyacağınız yer de oldukça önemlidir zira akvaryumunuza direkt güneş ışığı gelmesi akvaryum suyunuzun kokmasına neden olacak ilk etmenlerdendir. Akvaryum suyunun kötü kokmasını engellemek için akvaryum suyunun kötü kokmasına neden olan etmenleri ortadan kaldırmalısınız.

Akvaryumu kirletecek her durum zamanla akvaryum suyunda kötü kokular oluşmasına neden olacaktır. Bunlardan biri de akvaryum balıklarına gerek olandan daha fazla yem atmaktır. Fazla yem zamanla dibe çöker ve kokmaya neden olur.

Akvaryum su seviyesi mevsime de bağlı olarak zamanla 1-5 cm aşağı inebilir. Bu buharlaşmada camlarda meydana gelen yosunlaşma bize kötü koku olarak gelecektir.


Akvaryumun kokması dip kumun kirlenmesinden olabilir. Dİp çekimini ve su değişimini belirli periyotlarla yapmalıyız. Eğer belirli periyotlarda yapıyorsanız arayı biraz kısaltabilirsiniz. Ara kısaysa su değişim oranını biraz artırabilirsiniz.

Akvaryum kokusunun daha fazla olduğu yaz dönemlerinde akvaryum se değişimini daha sık daha fazla oranlarda yapabilirsiniz.

Şelale filtre ile su dolaşımını sağlayabilir ve koku oluşumunu yavaşlatabilirsiniz. Kokma ve sararmalar için karbon kömürü kullanabilirsiniz. Karbon kömürü akvaryumlardaki koku, sararma, ağır metal ve bazı organik atıkları toplamak konusunda destek alınan kimyasal bir filtre elemanıdır. Kaliteli markalardan almaya özen göstermek gerekir ve tüm akvaryumcularda kömür akvaryum için satılır. Tavsiye markalar; Rowa, Eheim, Fruval, Seachem olabilir.

Akvaryum populasyonunun fazla olması balıklarda ya da akvaryumda yaşayan canlılarda ölen canlıları görmemize engel olabilir. Ölü balık, daha da tehlikelisi salyangoz veya midye akvaryumda kokuşmalara neden olabilir. Salyangoz ve midye gibi omurgasızlar çok daha hızlı kokuşma yapar ve bozulurlar. Bu durumda suda parçalanmamış biyolojik atık miktarı artar ve köpüklenme ile akvaryumda kötü koku başlar. Ölü canlı araştırılmalı ve %30 su değişimi yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Akvaryum Dip Çekimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizde Akvaryum Dip Çekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap