Akvaryumun İdeal Isısı Ne Olmalı? Akvaryumda Su Sıcaklığı ve Dikkat Edilecekler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:44

Akvaryum balık sağlığı pek çok değişkene bağlıdır. Bu değişkenler kısaca akvaryum hacmi, taban malzeme, filtreleme, su temizliği, su değerleri, akvaryum ısısı gibi birbirini etkileyen değişkenlerdir.

Akvaryum içi balıkların dünyası olarak düşünülebilir. Balıkların bu dünyasında sağlıklı bir şekilde hayatta kalabilmeleri için öncelikli olarak balık sağlığı daha sonra dış çevresi önemli paylara sahiptir. Bu yazımızda balık sağlığını doğrudan etkileyecek akvaryum su sıcaklığı konusuna değinmeye çalışacağız.

Akvaryumda beslenecek balık çeşitliliğine baktığımızda şunu söyleyebiliriz ki akvaryum balıkları doğal ortamlarda da birbirinden farklı yerlerde yaşayabildiği için akvaryum içinde de bu şartlara uygun atmosferin oluşturulması önemlidir. Akvaryum balıkları için belirli bir ısı söylemek yanlış olur çünkü akvaryum balıklarından kimi dip bölgede kimi de orta bölgede yaşamaya adapte olmuş ve farklı sıcaklık değerlerine sahip sular onlar için ideal hale gelmiştir.

Bu yüzden akvaryum su sıcaklığını ayarlarken beslediğiniz veya beslemeyi düşündüğünüz akvaryum balığına göre ayarlamalısınız. Aşağıda kısa kısa akvaryum balıklarına göre ideal akvaryum su sıcaklığını vereceğiz. Bununla birlikte bunları sitemizde ayrı ayrı da işlemeye çalışacağız.


BETA BALIĞI

Beta balıkları için uygun akvaryum sıcaklığı 22 ile 28 derece arasıdır. Hastalık gibi durumlarda üst değere yaklaştırabilirsiniz ama burada ideal olanı ısıyı 23-25 arasında sabit tutabilmektir.

JAPON BALIĞI

Japon balıkları yüksek ısıları sevmezler. Bu yüzden akvaryum ısısını ideal olarak 22-23 derecede sabitleyebilirsiniz.

LEPİSTES BALIĞI

Lepistesler ve çoğu canlı doğuranlar için ideal sıcaklık 23-25 derece arasındadır. Hastalık durumlarında 28 dereceye kadar yükseltilebilir.

KILIÇKUYRUK BALIĞI

Kılıçkuyruklar için 25-26 derece ideal ısıdır. Üreme dönemlerinde ısıyı kademeli olarak artırabilirsiniz.

MELEK BALIĞI

Melek balıkları için ideal su sıcaklığı 24-26 derece arası olabilir. bazı üreticiler 28 dereceden bahsetsede, bu üretim tankı sıcaklığıdır ve bitkiler bu tankta rahat edemez.

  • Genel olarak tropikal balıklar için eğer elinizde bulunan balıklara göre özel bir su sıcaklığı bilgisi yok ise yapacağınız en iyi iş akvaryum sıcaklığını 23-27° arası bir düzeye ayarlamak olacaktır. En yüksek sıcaklık olarak ise 35 dereceye kadar da yaşayabilirler. Uç değerlerde yaşama kalitesinin düşeceğini unutmayalım.

Akvaryum için Seçilecek Akvaryum Derecesi Ya da Akvaryum Isıtıcısının Gücü iyi seçilmelidir. 
20-30 Litre      50 ” Watt
40- 50 Litre      75 watt
60-75  Litre      75 -100  watt
75-100 Litre     100-150  Watt

Bir önceki yazımız olan Bir Arada Bakılabilen Karma Akvaryum Balıkları Listesi başlıklı makalemizde Akvaryum balıkları ve karma akvaryum hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap