Blue Acara (Aequidens pulcher)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:06

Blue Acara (Aequidens pulcher) Blue Acaralar Türkiye’de pek rastlanmayan bir türdür. Dişisi daha küçük ve soluk renklidir. Tankta saklanma yerleri; kayalar ve mango kökünden oluştrulabilir.

Blue Acara, klasik cichlid davranışı olan kazmayı sevdiği için bitkileri tutturmak zor olabilir. Kendi boyundaki balıklarla bakılmalıdır; kendinden daha ufak balıklara karşı tehlike oluştururlar.

Blue Acara Latince Adı: Aequidens pulcher

Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika, Panama, Venezüella, Kolombiya.

Blue Acara Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Kendi eşi dışındaki balıklara karşı agresif

Yüzme Seviyesi: Dip

Blue Acara Cinsiyet Ayrımı: Erkekler nisbeten dişilere göre daha büyüktür. Kesin cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin daha ihtişamlı üzt ve alt yüzgeçleri ayırt edici olabilir.


Blue Acara (Aequidens pulcher)
Blue Acara (Aequidens pulcher)

Blue Acara Üreme: Üremesi zor değildir. Taşın üzerine düz yumurta dökerler, yavrularını dişi-erkek beraber korurular. Normal şartlarda iki haftada bir ürerler, mükkemmel ebeveynlerdir. Tek eşlidir, eş tutunca agresifleşir ve bölgesine başka balıkları sokmazlar. Yavru alması da çok kolaydır. Çıkan yavrularda su sıcaklığına çok dikkat edilmelidir. Yumurtalarını düz bir zemine yapışıtırlar. 

Blue Acara Akvaryum ısı-Sıcaklık: 22 – 27°C. Hemen beyaz benek hastalığına yakalanabiliyorlar. Bunun için alınırken dikkat edilmelidir. Birçok akvaryumcu bu balığı rivilatus diye satmaktadır. 

Blue Acara En Fazla Büyüdüğü Boy: 20cm

Blue Acara En Az Akvaryum Hacmi: 250 lt

Su Sertliği: Düşük – Orta

Bir önceki yazımız olan Lepistes balığı bakımı başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, Canlı doğuran akvaryumu ve Canlı doğuran Lepistes hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap