Canlı Yem & Önemi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:34

Akvaryumunuz için canlı yemler balıkların iyi gelişmesinde ve üremesinde çok önemli yere sahiptir. Kaliteli markaların canlı yeme alternatif olarak piyasaya sürdükleri yemler bile canlı yemin yerini tutmaz. Yemde markanını yanısıra balıkların gelişimi için canlı yemler önemlidir. Balıkların canlı yemi iştahla tüketmesi görülmeye değerdir ve keyif vericidir.
Malesef ülkemizde canlı yem çeşidinin az oluşu ve kötü koşullarda satılması akvaristler için büyük bir sorun. Canlı yem kullanmamak pek çok kişi için bu sorunun çözümü olmuş malesef.
Ülkemizde canlı yem denildiğinde akla gelen ilk yem Tubifeks kurtlarıdır, tavsiye edilir. Bu kurtlar genellikle kirli suların çamurlu zemininde yaşarlar. Bu nedenle akvaryuma hastalık taşıma riskleri vardır. Bu risk yemin satışa dek saklandığı koşulların kötü oluşuyla artar. Eğer akvaryum sahibi de yemin kullanımında hatalar yaparsa akvaryumda sorun yaşanması kaçınılmaz olur.
Herhangibir akvaryumcudan alınan Tubifeksin yeni gelmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Kurtlar 3-5 gün içerisinde içlerindeki çamuru atacaktır. Bu aşamadan önce kullanılmaları hastalık riskinin yüksek olduğu dönemdir. Damla damla akan su altında bir hafta beklemiş tubifeks kurtları temiz kabul edilebilir.
Tubifeks kurtları uygun şekilde hazırlandığı taktirde canlı doğuran balıklarda ve Tetra türlerinde genelde sorun yaratmazken çiklitlerde kullanılmaları tavsiye edilmez.
Artemia salina canlı yemler içerisinde en değerli olanıdır. Larva iken tüm türlerin yavrularında, erişkin Canlı Doğuranlar ve Tetra’larda kullanılabilir. Yumurtaları kapalı tüpler veya kutular içinde satılır, hastalık taşımaz. Soğuk ve karanlık ortamda saklandığında yıllarca bozulmadan kalırlar. İhtiyaç duyulduğunda, yumurtalar iyi havalandırılan 26-28 C ‘de tuzlu su içerisinde 24-48 saat bekletilip larva haline getirilirler. Erişkin halleri büyük balıklar, özellikle çiklitler için idealdir ancak erişkin halini bulmak çok zordur. Artemia özellikle balıklardaki kırmızı rengi kuvvetlendirir.
Su piresi, yağmurlu mevsimlerde, toprak alanlardaki su birikintilerinde faaliyet gösterir. Bu nedenle tüm yıl elde edilmeleri mümkün değildir. Hemen tüm balık türleri tarafından tüketilen su piresi balıkların renklerini de parlaklaştırır.
Beyaz kurtlar, yüksek yağ içerikleri nedeniyle dikkatle kullanılması gereken, kondüsyon kazandırıcı yemlerdir. Evde hazırlanan düzeneklerde üretilebilirler. Ancak üretime başlamak için beyaz kurt temin edilmelidir. Az sayıda hobicinin elinde bulunan bu kurtlar malesef akvaryumcularda satılmamaktadır.
Toprak solucanı çiklit besleyenler için iyi bir alternatif olabilir. Nemli topraklarda, özellikle yağmur sonrası kolayca bulunabilen bu solucanlar içlerindeki kumu atabilmeleri için dibinde kuruyup ölmeyecekleri kadar su bulunan bir kapta bir gün süreyle bekletilmelidir. Daha sonra balıkların boyuna göre bütün veya kesilerek verilir.
Canlı yemler, seçimi ve hazırlığı doğru yapıldığında artıları eksilerinden fazla olan bir yem çeşididir. Bu yemlerin kullanımıyla ilgili bilgiler edinmek yerine “ hastalık yapar, akvaryumu kirletir ” düşüncesiyle kullanmamak pek çok hobicinin akvaryumculukta ilerlemesini engellemektedir.


Bir önceki yazımız olan Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, bakım ve balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Canlı Yem & Önemi için yapılan yorumlar : 11 Yorum yapıldı


 1. hamza  yorumladı. 17:42 - 08 / 07 / 2008:

  çok eğitici teşekkür ederim toprak solucanına nasıl su dolacak resim koyarsanız güzel olur…….

 2. warlenz  yorumladı. 19:30 - 08 / 07 / 2008:

  ewt

 3. veysel kırış  yorumladı. 08:25 - 02 / 05 / 2009:

  slm
  akvaryum merakım yeni sayılır 2 senedeir ama yeni bir akvaryum kurdum ve canlı doğuranlar bakıcam.tavsiyelerinizi tecruberlenizden yaraarlanmak istiyorum.dış filtre atman 3336 aldım.içi boş su an malzeme olarak ne koymalıyım içine. akvaryumum 80*45*45 bitki olarak ne olabilir yazarsanız sevinirim.teşekkürler

 4. ugur  yorumladı. 10:41 - 22 / 06 / 2009:

  veysel bildigim kadaryla agaç kökleri oksijen taşı hoş görünüyo ve kayalar. ben malawi tür übesliyorum prense ve yunus suanda kucuk bi akvaryumdalar b, kaç guna 300 lt lık alıcam.. balıkalrımı iyi beslemek istiyorum ve renklerinin canlı olmasını.. bunun icinde iyi beslenmeleri gerek… toprak solucanı örnegini resimle gosterirsen cok hoş olur tskler…

 5. burak  yorumladı. 09:33 - 23 / 06 / 2009:

  en iii yem kan kurtlarıdır

 6. fatih  yorumladı. 09:46 - 28 / 08 / 2009:

  slm ben şunu sorucam solucanı lepistesyavruları yermi

 7. ahmet kahraman  yorumladı. 01:06 - 26 / 10 / 2009:

  Canlı Yem Hazırlama
  hamza kardeş bildiğin solucanları topla 2.5 litrelik pet şişeye koy su doldur 1 gün beklet sonra solucanları eski bir süzgeçte yıka.sonra akvaryuma salla

 8. ahmet kahraman  yorumladı. 01:13 - 26 / 10 / 2009:

  veysel kardeş canlı doğuran balıklar biraz nazik olur. sağlam f3 motor alırsan daha iyi olur.Akvaryum suyunu sürekli değiştirirsen balıklar sürekli ölmeye başlar.onun için akvaryumu iyi temizleyen bir motor alsan daha iyi olur akvaryum küüçükse f1 de olur.ama başka cins besliceksen ciklet beslemeni tavsiye ederim özellikle sarı prenses

 9. hulya  yorumladı. 16:28 - 21 / 01 / 2010:

  Akvaryumda balik buyutmek hem titizlik hem de butce isteyen bir hobidir,zamani ve sabri olmayanlarin yapacagi is degidir.Her hafta duzenli olarak akvaryum suyunun ucte biri alinip yerine temiz ve dinlendirilmis su koyulmalidir,filitreler duzenli olarak temizlenmeli ama asla lavaboda yikanmamalidir,akvaryumdan alinan su ile yikanmalidir,bunun nedeni filitrelerde olusan ve gorevi balik diskilarini yiyerek daha gec kirlenmeyi saglamak olan bakterilerin olmemesidir,bu bakteriler yararli bakterilerdir..

 10. senses  yorumladı. 12:12 - 19 / 02 / 2010:

  canlı yem verdikten sonra yapılması gereken birşey var mı?yada dikkat edilmesi gereken temizlik dışında?

 11. cihan  yorumladı. 16:02 - 19 / 02 / 2010:

  MERHABALAR

  bende 7 sarı prenses 5 yunus var ,haftada 1 canlı yem veriyorum normallmi acaba ?
  akvaryummum 80-40-35 balıkalrın boyu en büyüğü 6 santim en küçüğü 4 santim akvaryum yeterlimi? 3 aydır besliyorum küçükken aldım özellikle sarı prenseslse cabuk büyüdüler.
  ve ne zaaman yavru alabilirim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap