Denizatı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:21

At kafasına benzeyen bir başı, uzayarak hortum biçimini almış burnu, küçük ağzı, Deniz Atıbirbirinden bağımsız hareket eden gözleri, kemik plakalarla kaplı vücudu, öne kıvrılan kavrayıcı kuyruğu ve yüzgeçleriyle denizatları, diğer balık türlerinden çok farklı bir canlı türü olarak denizlerde yaşamını sürdürüyor.
Onu diğer türlerden farklı kılan bir başka özelliği de göz yapısı: Gözleri birbirinden bağımsız hareket etme özelliğine sahip.
Ayrıca denizatları kendilerini av olmaktan kurtarmak için bukalemunlardan daha iyi renk değiştirebiliyor. Fakat denizde yaşamalarına rağmen çok da iyi bir yüzücü değiller. Denizde dikine doğru yüzen ve yüzme konusunda pek becerikli olamayan denizat- ları, bu yüzden, genelde kıyı- lara yakın bölgelerde yaşıyor.
Denizatı alt vücutlarındaki arka yüzgeç ve kafada solungaçların yanındaki göğüs yüzgeçleri ile bütünüyle bir balıktır. Bazı deniz atı türleri kısmen saydamdır, bu yüzden akvaryumlarda orada bulunmalarına rağmen görünmezler ve resimlerde pek sık görülmezler.
Denizatı nüfusu son yıllardaki aşırı avlanma sebebiyle tehlike altına girmiştir. Denizatı geleneksel Çin şifalı bitki biliminde kullanılıyor ve her yıl 20 milyon denizatı bu amaçla yakalanıp satılıyor.
Deniz ejderleri denizatlarının yakın akrabalarıdır ama daha büyük vücutları ve yaprak benzeri uzantıları bulunur, bu uzantılar sayesinde yüzen deniz yosunu ve esmer suyosunu yataklarının arasında saklanabilirler. Deniz ejderleri larvamsı balıklar ve amphipodalarla beslenmektedir. Mysid (deniz bitleri) gibi küçük karides benzeri kabuklu hayvanlarla, avlarını küçük ağızlarına çekerek beslenmektedirler. Bu amphipodaların birçoğu, deniz ejderlerinin yaşadığı esmer suyosunu ormanlarının gölgesinde büyüyen kırmızı algle beslenmektedirler.
Denizatlarının ihracatı ve ithalatı 15 Mayıs 2004’den beri CITES tarafından kontrol ediliyor.


Bir önceki yazımız olan Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, bakım ve balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Denizatı için yapılan yorumlar : 7 Yorum yapıldı


 1. yagmur  yorumladı. 14:40 - 02 / 04 / 2010:

  akvaryumda nasıl koşullarda yaşayabiliyorlar?yemleri varmı?evimde bakmak istiyorum.akvaryumda yaşayabilirmi?

 2. selim  yorumladı. 19:20 - 04 / 04 / 2010:

  evet ben aldım 4 tl ye küççükken büyük balıkların yanına koyma bakımı ise kolaydır arkadasım bunlar yumurtlarak çoğalır

 3. Zafer Koşar  yorumladı. 17:34 - 06 / 04 / 2010:

  İyi günler Selim bey, denizatı ilgili bi sorum olacak, 4 TL’ye aldığınızı yazmışsınız acaba nereden temin edebilirim acaba.

 4. aybars  yorumladı. 09:09 - 17 / 07 / 2010:

  ya akvaryumda yaşıyormu ve ne tür balıklarla yaşar canlı doguranlarla yaşıyormu bir yardım edin maltepede satan varsa fiyat alınır ve deniz atı alırım maltepede deniz atı satanlar mesaj atabilirmlerse buraya sevinirim XD

 5. ercan  yorumladı. 20:18 - 31 / 01 / 2011:

  mrb ben eskişehirdeyim bildiğiniz denizatı varsa almak isterim mailim “ercanm27@hotmail.com”

 6. barış  yorumladı. 20:07 - 17 / 04 / 2011:

  slm arkadaşlar bende deniz atı almak istiyom benim evde 2 akvaryumum var birinde japon balıgı besliyorum birindede canlı dogruranlardan. eger hangi akvaryumuma olursa oh akvaryumda beslemek istiyorum eger öle konyadan felan bir satan varsa bana faceden ulaşın i.cansahin@hotmail.com msn yi açmam ordan ulaşmaya çalışmayınız bilgileriniz bekliyorum ben konyadayım

 7. mesut  yorumladı. 20:28 - 22 / 09 / 2011:

  ARKADSLAR MERHABA BENDE DENİZATI SATIN ALMAK İSTIYORUM AMA NASIL BESLENDİĞİNE DAİR BİR BİLGİM YOK BANA YARDIMCI OLMAK İSTEYEN ARKADASLAR TOZKOPARAN04@HOTMAİL.COM DAN BANA ULASABİLİRLER TESEKKÜRLER..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap