Japon Balığının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:50

Japon Balığı

Japon Balığının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır? Japon balığını üretmek için balık 2 ve 4 yasları arasında olmalı. 4 yaşından sonra balıktaki verimlilik düşer (Üremez demiyorum, şans azalır).  Üretmek istediğiniz balıkların iyi beslenmiş olmaları şarttır. Üretme zamanında birkaç hafta önceden çeşitli ve kaliteli yemlerle beslenmeliler. Uzun alçak akvaryumlar, kısa derin akvaryumlardan daha elverişlidirler bu durum için. İdeal olarak akvaryum sabah güneşini alacak bir yere konur, fakat direk güneş ışığından kaçınılmalıdır.

Japon Balığı sağma…Erkek ve dişi balığı akvaryumdan alınmış su ile yarım doldurulmuş iki ayrı kovada tutun. Bir kase yede yarım akvaryum suyunuzdan ve birkaç sik yapraklı bitkiden koyun. önce erkek balığı sağmak daha uygundur. Yumuşak bir kepçe ile erkek balığı yakalayın (fazla strese yapmayacağını hissediyorsanız çabucak elinizle de yakalayabilirsiniz). Islak ellerle balığı kasede suyun altında tutun ve bas parmak ve işaret parmaklarını kullanarak balığın ortasından anüsüne doğru hafifçe (masaj yapar gibi) bastırarak okşayın. Az miktarda beyaz dol bırakılır. Hemen baliği kovasına geri koyup dolu suya yavaşça çalkalayarak karıştırılır. Dol sadece bir iki dakika ise yarar vaziyette durur. Dişi balığı ayni şekilde yakalayıp yumurtalar sağılır ve kaseye yayılır. birçok yumurtanın bir araya gelip birbirine yapışmasını önleyin.

Japon Balığının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Japon balıkları her ne kadar serin su balıkları olsalar da akvaryumlarında bir ısıtıcı bulunması gerekmektedir. Isıtıcı asıl görevi suyu ısıtmak değil su ısısını sabit tutmaktır. Bu nedenle su sıcaklığı 22 derece gibi düşük bir dereceye ayarlanıp su bu sıcaklıkta sabit tutulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Zevkli Bir Uğraş , Akvaryum başlıklı makalemizde Akvaryum Vikipedi, bakım ve balık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , ,

Japon Balığının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır? için yapılan yorumlar : 25 Yorum yapıldı


 1. Sudenaz  yorumladı. 10:16 - 06 / 04 / 2014:

  benim balığımın karnı baya bir şişti fazla yem vermiiyorum fazla yemden olmuş olamaz. Ama neden bu kadar şişti yoksa hamilemi ve hamileyse ne kadar sürede gebe kalır çok acillll.

 2. öykü gökcen ünlütürk  yorumladı. 16:53 - 08 / 04 / 2014:

  balığım 8 aydır çok kilolu her ay kilo alıyor sizce yumurtluyacakmı

 3. serdar  yorumladı. 07:47 - 04 / 05 / 2014:

  benim balıgımın karnı günden güne şişiyo 2 gün yem atmadım gende siş hamilemi acaba

 4. Doğa  yorumladı. 08:16 - 14 / 09 / 2014:

  Dün iki balık aldım ikiside japon balığı ve sabah olduğunda birisini ölü buldum o aldığım gün yem verdikten sonra garipleşmeye başladı surekli ağzını açıp kapatiyordu ama hızlı bir şekilde ve kafasını cama vuruyordu hızlı yüzüyordu. 🙁 diger balığım da şimdi hızlı bir şekilde yüzüyor kuyruğunda beyaz leke var ve sürekli ağzını açıp kapatıyor acill lütfen hemen cevap verin ilaç almam gerekmi bilmiyorum yardim edin lütfen :((

 5. mert  yorumladı. 20:02 - 03 / 11 / 2014:

  japon balıkları dayanıklı bir türdür.senin balık beyaz benek oluşakvaryumcudan metilen mavisi olan dezenfektan al sağlıklı balıklar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap