Akvaryum Camında Yosunlaşma ve Cam Temizliği

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:55

Sağlıklı bir akvaryum için sadece belirli aralıklarla su değişimi yeterli olmaz. Akvaryum se değişimi ve beraberinde yapılan akvaryum dip çekimi akvaryum balıklarının sağlıklı yaşamı için olmazsa olmazlardandır. Akvaryum temizliği denilince su değişimi kadar sık olmasa da akvaryum cam temizliği de oldukça önemlidir. Peki akvaryum cam temizliği ne zaman yapılır? Hangi sıklıkla akvaryum camı temizlenir?

Özellikle akvaryum suyunun kokmasında en çok etkiye sahip akvaryum camında yosunlaşma olayı cam temizliğinin zamanında yapılmaması, buharlaşan suyla birlikte akvaryum camının yosunlaşan üst bölümünün hava ile teması gibi sebepleri sayabiliriz. Akvaryumdaki kirletici etkenlerin en fazla biriktiği yerlerden birisi de akvaryum camıdır. Suyun kirlilik seviyesi arttıkça sudaki kirler akvaryum camına yapışarak burada bir katman oluştururlar. Akvaryum suyu ne kadar temiz tutulursa, camdaki kirlenme miktarı da o kadar az olacaktır.

Akvaryum Camında Yosunlaşma ve Cam Temizliği

Akvaryum camının dış bölgesi temizliğinde cam sil gibi bir madde kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Akvaryumun dış bölgesinin temizliğini de ara ara yapmalısınız ama asıl önemli olan kısım akvaryumun iç temizliğidir.


Akvaryum camının iç bölgesini temizlemede en çok kullanılan ekipman mıknatıslı temizleyicidir. Akvaryum camı temizliğinde, pet shoplarda satılan mıknatıslı cam silecekleri kullanmak oldukça pratiktir. Bu silecekler iki parçadan oluşur ve bu parçalar akvaryum camının her iki tarafından birbirlerine yapışırlar. Bu şekilde dışarıdaki parça hareket ettirildiğinde içerideki parça da hareket eder ve akvaryum camı aynı anda hem içten, hem de dıştan silinerek temizlenmiş olur.

  • Akvaryum boşken akvaryumdaki kireç lekeleri için sirke kullanılabilir. Akvaryum boşken bol miktarda sirke ile ıslatılan bir bez veya yarım limon ile bastırıp silinerek kireç lekeleri çıkartılabilir.
  • Akvaryum camında oluşan kireç lekesini temizlemek oldukça zordur. Akvaryum camında kireç lekeleri ise en zorlu lekelerdir. Bu lekeler temiz bir jiletle kazınarak akvaryum doluyken temizlenebilir.
  • Akvaryum boşken veya doluyken iç camın temizlenmesinde kimyasal kullanımı oldukça tehlikelidir. Sakın denemeyiniz.
  • Akvaryumun üst kuru bölgelerindeki lekeleri süngerle temizleyebilirsiniz. Islatmak için akvaryum suyunu kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tropheus Balıkları Beslenmesi başlıklı makalemizde Tropheus Balıkları, Tropheus Beslenme ve Yem Markası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap