Cichlid Balığı Nasıl Kusturulmalı?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:37

Yunus Ciklet

Ciklet balığı yavrularını alacağınız zaman elinizle ya da uygun bir araçla kusturmanızı öneririz. Kusturma işleminde balığa zarar vermeden işlemi  bitirmek için doğru araçlar seçmeli ve özenli davranmalısınız.


Cichlid Balığı Nasıl Kusturulmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Ciklet balığını kusturmak için balığımız ağzına yumurtaları aldığı günden itibaren en az 14 gün geçmesi gerekir arkadaşlar. Özellikle daha fazla yavru için ve sağlıklı bir kusturma işlemi için 14 gün geçmeden kusturma yapmıyoruz. akvaryumcenneti.com Balıkların kendi yavrularını kendilerinin atması ortam şartlarına ve balığın yaşına göre 30 güne kadar uzayabilir.
2. İlk tecrübe önemlidir. Özellikle damızlık balığınızın ilk yavruları ise kendine bırakmalısınız. Balığımız ilk defa yavru atacaksa siz müdahale etmiyorsunuz. Ayrı bir akvaryuma alıp balığın kendisinin kusmasını sağlıyorsunuz. Aksi takdirde ilerleyen yumurtlama dönemleri verimsiz ve balığın ölmesine sebep oluyor. akvaryumcenneti.com
3. Akvaryumda balığınız tek ise ayrı bir akvaryuma yavruları ayırmanıza gerek yok. Onlar zaten annenin ağzına tedirgin oldukları zaman tekrar gireceklerdir. Bazı sitelerde akvaryumunuz da aynı cins balık besliyorsanız yavruları salabilirsiniz şeklinde yazılar mevcut. Bizzat deneyen biri olarak söylüyorum anneden hariç bir balık bile olsa yavruları salmayın yoksa benimkiler gibi hepside diğer balıklara yem olur. akvaryumcenneti.com
4. Özellikle video (uzman tv vb.) ansiklopedi kanallarında yavruları 10-15 gün sonra ana tanka atılabileceği yönünde bilgiler içeren videolar mevcut. Arkadaşlar SAKIN yavrularınızı yem olmasını istemiyorsanız 5-6 ay geçmeden ana tanka salmayın.
5. Yavruları büyütürken adi yavru yemlerinden kaçının. Nitekim 10. günden sonra teker teker ölmeye başlıyorlar. Çok dayanıklı olan bir veya iki tanesi ancak büyüyor. Kaliteli yavru yem yoksa normal yemi küçük parçalar halinde yavrularınıza verebilirsiniz.
6. Son olarak arkadaşlar yavrularınızı büyütürken su sıcaklığını düşürmede lütfen acele etmeyin. 30-31 dereceden başlayıp 20 günde bir derece indirerek 28 derece sabitleyin.

Bir önceki yazımız olan Akvaryum Motoru Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde Hava motoru ve motor hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap