Zebra Ciklet Balığı Bakımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:27

Zebra Ciklet

Zebra Ciklet Balığı Bakımı
Zebra Ciklet Balığı Bakımı

Zebra Ciklet Balığı Bakımı – Zebra Cikletler çok dayanıklı ve kavgacı balıklardır. Kötü su şartlarını yüksek oranda tolere edebildikleri ve kolay üredikleri için yerni başlayan hobiciler için uygun olsalar da kavgacı yapıları hobicileri bu balıklardan soğutabilir. Albino varyasyonu da bulunur.


Türün saflığını korumak için albino türler albinolarla çiftleştirilmelidir. Zebra cichlid bulunan akvaryumda mutlak suretle birçok saklanma yeri bulunmalıdır. Özellikle çiftleşme zamanında saldırganlaşan erkek balık diğer balıkları oldukça rahatsız edecektir.

Çiftleşecek dişi ile erkek balık önce güvenli ve karanlık bir kovuk bulacak daha sonra hiçbir balığı buraya yaklaştırmayacaktır. Bu balık ile ateş ağız, astronot, grenn terror gibi hassas balıklarınız varsa bunları kaybetme ihtimaliniz büyüktür. Zebra Ciklet  Üremesi kolaydır, düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtalara beraber bakarlar. Tek eşlidir. Uygun dişi, erkek sağlandığı zaman üreme olacaktır. Dişi; bir kovuğun, testinin içine yumurtalarını döker. Eğer akaryumda başka türler yoksa yavrularını büyütürler. Başka türler varsa yavrular kendilerini kurtaracak boya ulaşamazlar. Yavru kaybı olmaması için erkek ayrılabilir. 

Bir önceki yazımız olan Japon Balığında Kararma ve Siyah Leke başlıklı makalemizde balıklarda kara leke hastalığı, balıklarda siyah lekeler ve balıkta kara lekeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Zebra Ciklet Balığı Bakımı için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. ugur  yorumladı. 16:56 - 03 / 09 / 2013:

    mrb yeni başladım beyaz zebra bakmaya bir dişi bir erkegim var içinde yavrularıda verdi petşopcu içinde birde yumurta dokebilecegi kap verdi içinden cıkmıyolar aldıgımda dişi beyazdı simdi turunculasmaya basladı sebebini bilenler varsa yardımcı olurmusunuz

  2. tezcan  yorumladı. 15:22 - 24 / 10 / 2014:

    Merhaba ben yeni basladim akvaryuma icinde 1 tane zebra ciklet 4 tane papagan ciklet var zebra tek olmasina ragmen sanirim disi cunku yumurtlamis 20 30 tane kadar midye kabuginu icini doldurmuş ne yapmaliyim yardom edermisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap