Akvaryum Suyu pH Değeri Nasıl Ayarlanır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:52

Akvaryum balıklarının kıymetini bilenler ve akvaryum balıkları için en iyi ortamı oluşturmaya çalışanlar su sertliğine, ısısına, dekorasyona, canlı bitkiye vs. vs. dikkat eder. AKvaryum su pH değeri balıklarınızın yaşayacağı ortama uyumlu olmalıdır. Her balık için ideal bir pH değeri vardır. Peki ph değeri nasıl ayarlanır?

pH suyun asit-baz dengesini gösteren bir değerdir. İçtiğimiz sularda pH değeri 6,5 ile 7,2 arasında değişiklik göstermektedir. Bu değer 1’e yaklaştıkça suyun asit değeri artarken 14’e yaklaştıkça da baz değeri artar.

Akvaryumunuzun pH değerini ölçerek işe başlayabilirsiniz. Ph değerini düşürmek hassas bir iş olsa da yükseltmek buna nazaran daha kolaydır denilebilir. pH değerinizi ölçmek için pH ölçücü ucuz aletler satılmaktadır. Yükseltmek için yapılabilecekleri aşağıda anlattım. Şuna dikkat edilmelidir ki önemli olanı düşürmek-yükseltmekten ziyade balığınızın değerine yakın bir değerde pH’ı stabil tutabilmektir.


Balıkların türlerine göre yaşadığı pH değerini biliyorsanız akvaryum suyu pH değerini de buna göre ayarlayabilirsiniz. Eğer PH `ı yüksek seviyelerde stabil olarak tutmak isterseniz mercan kırığı kullanmanız gerekir. Kırık mercanınızı mevcut kumunuzun altına serebilirisiniz. Yaklaşık 25litre suya 0.5 Kg mercan kırığı ile PH değerinizi 7.6 da tutabilirsiniz. Bazı aquaristler ise dış filtreye bu malzemeyi koymayı tercih ederler. Bu yöntem ile çok büyük miktarlarda mercan kırığı kullanılamadığı için sadece PH ın ufak ayarlamalarında kullanılabilir. Eğer bu yöntemleri kullanmak istemiyorsanız marketlerde satılan PH düşürücü ve yükselticilerden edinmeniz gerekmektedir. Ancak bu yöntemler suyun sertliğini çok çabuk değiştireceğinden uzman biri tarafından kullanılmıyorsa çok tehlikeldirler. Yüksek Ph için birçok çeşme suyu herhangi bir ayarlama gerektirmez ama yinede mercan kırığı kullanılarak akvaryumun tampon sistemine yardım ederek PH ın yüksek seviyede tutunmasını sağlayabiliriz.

  • pH değerini 8 civarına çıkarmak istiyorsanız bunun için ph 8,2 ve üzeri değer sağlayan zeolitler satılıyor dış filtre için. Ya da farklı markalarda pH artırıcı sıvılar da satılmaktadır. Bununla birlikte su değişimini daha az yapmak da pH değerini artıracaktır.

Örneğin frontosa akvaryumunda  Ph ‘ı yüksek tutmak gerekiyor. Frontosa için ideal pH: 8.5 – 9.1 olmalı. Bunun için benim yapabileceklerim :
Fazla yemlemeden kaçınıyorum .Tüketecekleri miktarlarda azar azar yem veriyorum.Mercan kumu kullanıyorum.Salınım yapan dekorlardan kaçınıyorum.Kaya tipi,su çeken sünger gibi türlerden olmasın.Gnays türü kaya kullanıyorum.Onun haricinde haftalık dip çekimi ve %10-15 su değişimi yapıyorum.Bunun haricinde bir şey yapmaya ihtiyaç duymuyorum.Kimyasal ilaçlara çok girme tavsiye etmem. Akvaryumuzda yapacağınız rutin bakımlar PH değerinizin kararlı yapıda olmasını sağlayacaktır. Kararlı PH ise balık sağlığı için çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap