Balıkların Ürkek Olması

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:35

Çoğu zaman akvaryumda  herşey yolunda gözükmesine rağmen balıkların aşırı derecede ürkek olduğu hissedilebilir. Akvaryumdaki balıklara yem atılsa bile saklandıkları, saklandıkları yerden çıkmamakta ısrar ettikleri görülebilir. Kısa sürede bu durumun nedenlerini bulmak gerekir.
Eğer akvaryumdaki balık sayısı akvaryum hacmine oranla çok az ise balıklar kendilerini güvende hissetmezler, strese girerler. Akvaryuma yanaşılması bile balıkların aşırı derecede korkması için yeterli olur. Kalabalık bir grup balığın bu tip davranışlar içerisinde olması nadirdir. Genellikle yem için verilen mücadele stresin kısa sürede yokolmasını sağlar.
Akvaryumun ışığı hava kararmadan önce yakılırsa balıklar normale göre daha az stres alırlar. Karanlıkta yakılan ışık balıkları ürkütür. Önce odanın ışığını, 5 ila 10 dakika sonra da akvaryumun ışığını yakmak idealdir.
Akvaryum sehpasının dolap veya çekmecelerinin hızla kapatılması da önemli bir sorundur. Isıtıcı arızasından dolayı sıcaklığın aşırı derecede düşmesi sonucunda balıklar genellikle akvaryumun bir köşesinde toplanır, yem yemezler.


Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Balıkların Ürkek Olması için yapılan yorumlar : 6 Yorum yapıldı


 1. emre  yorumladı. 11:28 - 01 / 07 / 2008:

  tetraların üreme cinsiyet ayrımı tümü için

 2. hamza  yorumladı. 17:30 - 08 / 07 / 2008:

  japonun yanında yunus yaşar mı??????

 3. hamza  yorumladı. 17:31 - 08 / 07 / 2008:

  en kısa sürede söylermissiniz acaba???????????******_____

 4. cansel  yorumladı. 12:24 - 17 / 07 / 2008:

  2 tane japon balığı için kaç litrelik bir su gerekir???????? en kısa zamanda cevap yazarsanız sevinirim 😀 🙂

 5. hüseyin  yorumladı. 20:49 - 12 / 11 / 2008:

  yaşamaz

 6. sadettin  yorumladı. 18:06 - 04 / 12 / 2010:

  hiç yaşar mı saçmalama 😀 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap