Beta Balıkları Hakkında Bilgi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:25

Betta Dimidiata

Picture 1 of 10

Ülkemizde Betta Splendens bulunmaktadır. Beta balıklarının doğal yaşam alanları pirinç tarlalarıdır. Bu tarlalarda su sığ ve akıntısızdır. Onun için bettamızın akvaryumu çok derin ve suyu da hareketli olmamalıdır. Akvaryumun yüksekliği 15-20 cm olmalı. Akvaryum suyunun sıcaklığı ise ideal olarak 25-26 derece olmalıdır. İç filtre olmamalıdır. Takmak istersek pipo filtre takabiliriz.

Akvaryum hobicileri tarafından tek beslendiği için genelde fazla tercih edilmeyen ama gösterişli renkli yapısı ile hediye olarak akvaryum balığı alanların ya da  ilk defa balık alacakların çoklukla tercih ettiği beta balığıyla alakalı bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.


Akvaryumda beslenen beta balıkları labirentli balıklardır. Kısaca labirent kelimesini açacak olursak beta balığının neden böyle anıldığı da anlaşılacaktır. Labirent denilen bir organ sonucu; oksijeni çok düşük sularda bile hayatta kalmalarını sağlayan bir organdır. Bu organ sayesinde aynı insanlar gibi doğrudan havadan da oksijen alabilirler. Ürerken de köpük yuva tekniğini kullanırlar.

Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap