Kılıçkuyruk, Xiphophorus helleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:05

kilic-kuyruk

Kılıçkuyruklar platinin çok yakın akrabasıdır. Bu balıkların anavatanı Orta Amerika’nın tatlı sularıdır. İnce uzun balıklardır. Erkekleri kuyruk hariç 10 cm. ve dişileri 12 cm. kadar büyüyebilir. Erkekler dişilerden daha ince yapılıdır ve gonopodları vardır. ayrıca erkeklerin kuyruklarının alt kısmı kılıç şeklinde uzamıştır. Kuyruklarıyla beraber erkeklerin boyu 15 cm. olabilir.

Kılıçkuyrukların doğal örnekleri kahverengi ve yeşil renkli olmasına karşın seçici üretim yöntemleri ve melezleştirme çalışmaları sonucunda çok çeşitli ırklar elde edilmiştir. En bilinen çeşitleri şunlardır: Fantom, gümüş, sarı, calico, tuxedo, siyah, yeşil, kırmızı, sarı, albino, lirkuyruk varyeteleridir.20-26° C sıcaklıktan hoşlanırlar. Suyun pH’ı 6-8 arasında olmalıdır. en az 80 litrelik bir akvaryumda ve grup halinde bakılmaları önerilir. Kılıçkuyruklar bitkili akvaryumları severler.

Diğer poeciliidae üyeleri gibi kılıçkuyruklar da grup balıklarıdır. Akvaryumda en az 4-6 bireyden oluşan bir grup halinde bakılmalıdırlar. Grup, 1 erkeğe 5-6 dişi düşecek şekilde ayarlanmalıdır. Akvaryum 80 litreden küçükse grupta sadece 1 erkeğin bulundurulması gerekir çünkü baskın erkek diğerlerini hırpalar. 4 erkek balık koymak daha doğru olur çünkü baskın erkeğin saldırganlığı dağılabilir.

Kılıçkuyrukların ilginç özelliklerinden birisi de dişilerin erkeğe dönüşmesi özelliğidir. Yaşadıkları ortamda erkek kılıçkuyruk bulunmuyorsa baskın olan dişi kısa sürede erkeğe dönüşür. Bazen de hastalık atlatmış ve yaşlanmış dişiler durup dururken erkeğe dönüşebilir.


Erişkin bir kılıçkuyruk dişisi ortalama her ay 20-100 arasında yavru verebilir. Yavruları kesinlikle erişkinlerden ayırmak gerekir, av olabilirler. Hamile balığın yavruluğa konması genelde tavsiye edilmez. Strese girip kendisine zarar verebilir. Bunun yerine küçük ve bol bitkili bir üretim tankı kullanılabilir. Bitki bulunmazsa rafya kullanılmalıdır.

Yavrular artemia ile beslenmelidir. 3-4 aylıkken üremeye hazır hale gelirler.

Kılıçkuyruk konusunda dikkat edilmesi gereken belki de en önemli nokta, akvaryumun üzerinin kapatılmasıdır. Akvaryumun üzeri hava alabilecekleri ama dışarı atlamalarını engelleyecek şekilde kapatılmalıdır. Bu balıklar sıklıkla tanktan dışarı atlayabilirler.

Yakın akrabaları ile melezleşebilen kılıçkuyrukların varyetelerinin oluşturulmasında platiler önemli bir paya sahiptir. Piyasada bulunan birçok kılıçkuyrukta plati genleri vardır. Aynı şekilde, piyasadaki platilerde de kılıçkuyruk genleri olduğundan daha önce bahsedilmişti.

Lepistes, plati, moli, velifera gibi poeciliidae balıkları kılıçkuyruklara iyi birer arkadaş olabilirler.

Çeşitli tetra türleri, labirent balıkları ve küçük yapılı çiklitler de kılıçkuyruklarla beraber beslenebilirler. Bunun dışında corydoras cinsleri, otocinclus, ancistrus, vatoz gibi balıklar ve labeo türleri de kılıçkuyrukların bulundukları akvaryumlarda güvenle bulundurulabilirler.

İstisnai durumları olsa da scalare ile bir arada bulunmaları sakıncalı olabilir. Kılıçkuyruklar, bunlara karşı çok saldırgan bir tutuma girebilirler. Aynı şekilde kılıç kuyruklar  japon balığı ile bir arada beslenmeleri de sakıncalıdır. Bunların dışında, çok iri yapılı ve etçil balıklarla da bir arada bulundurulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Lepistes Balığı Hakkında Detaylı Bilgi (Besleme , Üretim, Akvaryum Şartları) başlıklı makalemizde lepistes Akvaryumu, Lepistes Beslenmesi ve Lepistes Üremesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , ,

Kılıçkuyruk, Xiphophorus helleri için yapılan yorumlar : 7 Yorum yapıldı


 1. aykan  yorumladı. 14:07 - 27 / 09 / 2009:

  merhaba arkadaşlar ben evimde 200 e yakın kılıç balığı 25-30 adet maxi moli ayrıca 60 a yakında ciklit besliyorum balıklarımın bakıcısı görevden ayrıldı.tankım 850 litrelik balıklarımı birlikte besliyorum bu işten anlıyan biriniz varsa iş görüşmesi için cebimi veriyorum —adres ise istanbul avcılar tellidere sokak 22. cadde menekşe apartmanı A BLOK 10.KAT, DIR. İŞ FİYAI 1000 LİRA VE 1500 LİRA ARASINDA değişebilir lütfen acil.ayrıca bakıcının evimdeki odası da hazır durumda.

 2. göksel  yorumladı. 15:20 - 19 / 06 / 2010:

  merhaba ben lepistes üretimi sitesinde üyedim . cünkü lepistes besliyorum sadece lepistes değil kılıckuyruk ve benzeri balıkta besliyorum . o yuzden bu siteyi buldum .:D

 3. göksel  yorumladı. 15:31 - 19 / 06 / 2010:

  kılıckuyruğun yanına sert balık konulmaz . kılıc kuyruğun yanına lepistes aykuyruk balon balığı vatos beslenir akvaryumun üstü kapanması lazım ama tam değil balığın hava alması lazım ama acık ta bıraklmaz bu balk ck haraketli bir balk olduğndan dolayı zıplayıp suyun dısından fırlaya bilir .kılıckuyruklar 20 ile 100 balk yavrulaya bilirler . benim eski kılıckuyruğum 30 tane yavrulamıstı .erkek kılıckuyruk kuyrukların cok uzun kuyrukları var ama dişilern değil genelde rengi turuncudur

 4. göksel  yorumladı. 15:39 - 19 / 06 / 2010:

  benim lepistes yavrularım var simdi 2 aydır besliyorum artık normal lepistesin yarısı kadar oldular .desenleride cıktı yuvalıkta akıyordum 2 hafta once saldım yemediler büyuk balklar . kılıckuyruklarım 2 ay yasamslardı hc buyuneden teker teker oldüler .

 5. göksel  yorumladı. 15:41 - 19 / 06 / 2010:

  aykuyruk yavrumda var 12 tane bence en güzel balk yavrusu aykuyruk en ck yavrulayan kılıckuyruk .

 6. göksel  yorumladı. 15:48 - 19 / 06 / 2010:

  vatosda her balığın yanında beslenir ister kopek balıgın yannda ister kılıckuyruğun yannda cnku vatos un üs tarafı sivridir o yuzden hicbir balk karısamaz ve uzun yıllar yasar . abimn kopek balklarla besledi vatosunu korek balkları bile oldü 1 ay icnde ama o 2 yıl yasadı vatos vatosu kücüklüğünden alsaydı daha fazla yasardı

 7. göksel  yorumladı. 15:53 - 19 / 06 / 2010:

  bir balk hamileyken yavas haraket eder kumlarla karnını kasr ve ck sakndır ve karnı kocamn olur .en onemlisi karnı .karnı siyahlasrsa 1 anda anlayn o yavrulycak en fazla 5 saat sonra yavrular . karnı sıyahlasrsa 1 anda 5 saat icinde yavrulycak ama doğan yavru balklarn korunp saklanması icn akvaryumda yesllk olması lazm mutlaka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap