Lepistes

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:24

LepistesAkvaryumun hazırlanışı;
Lepistes gibi canlı doğuran cinslerinin en az 40-50 lt lik akvaryumlarda bakılması önerilir. Lepistesler de grup balığıdır. En az 4 lü gruplar halinde bakılmalıdır. Bu gruplar 1erkeğe 3 dişi oranında tutulmalıdır. Benim tavsiyem akvaryumunuz da mümkün oldunca az grup bulundurmanızdır. Kolay üreyebilen balıklar olduğu için ileride bir çok sıkıntıya katlanmaktan kurtulursunuz. Akvaryumunuzun yetersiz gelmesi gibi…
Canlı doğuran akvaryumu demek bitki akvaryumu demektir. Neredeyse canlı bitkilere en çok ihtiyacı olan balıklardır. Akvaryumunuzda bitkiniz nekadar çoksa erişkin balıkların gelişimi ve üremesi, yavru balıkların hayatta kalması ve büyüme hızı o denli artacaktır.

Kurulan akvaryumlarda haftada en az 1 kez %20 ila 30 arasına su değişimi yapmak hem balıklar hem bitkiler açısından önemlidir.

 

 

BESLENME

Yavru lepisteslerde kuyruk renklenmedi ise her balığa bir pirinç tanesinin yarısı kadar eğer kuyruk çıkmış ise her balığa bir pirinç tanesi kadar yem vermek yavrular açısından iyi olacaktır. Yemleri ufalamanız onların daha çabuk tüketmesini ve yere inmeden bitirmesini sağlar. Lepistesler yere düşen yeme pek rağbet göstermezler. Bu nedenle günde 2 veya 3 kere ama azar azar yemleyiniz.
Arada bulabiliyorsanız kan kurdu ve daireler şeklinde doğranmış salatalık veriniz. Aşırı çok seviyorlar ve eğlenceli bir tüketim yapıyorlar.Lepisteslere günde 3 öğün az az yem verebilirsiniz.Tabi günde 3 öğün hep aynı yemi vermek olmaz her öğünde farklı yemler vermelisiniz ki lepistesler sağlıklı ve güzel renkli olsunlar.

Bir önceki yazımız olan Sözlük, B başlıklı makalemizde akvryum, Balıklar ve Beta hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , ,

Lepistes için yapılan yorumlar : 147 Yorum yapıldı


 1. sinan  yorumladı. 11:38 - 01 / 03 / 2014:

  ısıtıcı yok kendim nasılyapablirim

 2. Efe  yorumladı. 05:23 - 05 / 07 / 2014:

  Disi Balığım kabiz ne yapabilirim tam bilgi istiyorum teşekkür ederim

 3. tayfun  yorumladı. 15:09 - 16 / 07 / 2014:

  dişi lepistelerim neden erkek lepistelerimle kavga ediyor dişiler erkeklerin kuyruklarını yiyor

 4. arda  yorumladı. 18:36 - 15 / 11 / 2014:

  benimki 12tane doğurdu öbürlerini doğururken öldü

 5. muhammed  yorumladı. 16:38 - 22 / 11 / 2014:

  Selam lepistes balığın hamile değilse nasıl anlaşılır kıcı kırmızı siyah noktalar 1 kaç tane var hamilemi

 6. Musa  yorumladı. 15:34 - 19 / 01 / 2015:

  Balıkların 3 dişi 1 erkek düşmeli

 7. dinçer  yorumladı. 10:01 - 24 / 04 / 2015:

  arkadaşlar benim yavru lepistes.moli ve birkaç tane daha yavrular var bunları bu saatten sonra ayrı bir akvaryuma ısıtıcısız alsam ölürler mi yardım istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap