Moli Balığı Bakımı, Beslenmesi, Üremesi ve Akvaryumu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:26

Moli Balığı Bakımı:
Ani sıcaklık değişimlerine ve soğuğa fazla dayanıklı değildirler, yaşanabilecek sorunların başında beyaz benek ve mantar bulunur. Akvaryum suyuna 50 litreye bir çay kaşığı tuz atmak direnç kazanmaları için faydalı olur. Lepistes, Plati gibi balıklara oranla yetiştirilmesi birazcık daha zordur.

Moli Balığı

Moli Balığı Üremesi:
Molile balıkları oldukça doğurgan balıklardır. Ortalama 45 günde bir, 25-50 arası yavru verirler. Genellikle kendi yavrularına zarar vermezler. Bu yüzden, akvaryumda başka balık çeşitleri yoksa doğum ana tank içinde gerçekleşebilir. Ama başka balık türleri varsa hamile balık, küçük bir üretim tankına alınmalıdır. Burada önemli olan nokta; hamile balığın konduğu tankın ısısı ile ana tankın ısısı farklı olmamalıdır.(aşağıdaki videoda mevcut)

Moli Balığı Beslenmesi

 Video: Moli Balığı Akvaryumu
Videoda lepistes ve moli balığı akvaryumu bulunmakta.

Daha Geniş Bilgi;
http://www.akvaryumcenneti.com/admin/baliklar/canli-doguranlar/moli-poecilia-sphenops.html

Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Moli Balığı Bakımı, Beslenmesi, Üremesi ve Akvaryumu için yapılan yorumlar : 45 Yorum yapıldı


 1. hatice  yorumladı. 23:25 - 16 / 11 / 2014:

  Arkadaşlar merhaba 25 gün önce iki tane moli balığı aldım biri dişi biri erkek dişi balığı alırken karnı biraz şişdi hatta hamile olabilir diye aldım ve ama pekde umutlu değildim çünkü akvaryumcum kabız olmuş olabilir dedi bende pek ilgilenmedim ama bugün bi baktım karnı baya bi şişmiş internetten yavruluklara bakıyordum ve youtubeden kola şişesinden yavruluk nasıl yapılır onu öğrendim ve yaptım güzelce ve moli balığımı içine koydum ve anında bir baktım doğurdu ve yaklaşık 70 taneye yakın yavru molimiz var şaşkına döndük eşimle ve hepsi olgunlaşmış ve canlı da sonra bir kola şişesinin her yerine delik açtık ve yavru balıklarımızı koyduk içine akvaryumun içinede koyduk colour enhancer flake isimli yemimizi ufalayıp attık ve şişeninin kapağınada delikler açıp kapattık aceba balıklarımızı bu şekilde yaşar mı suyun derecesi 28 ve akvaryumumda melek balığı kılıçkuyruk çöpçü batoz zebra var onları şişede büyütebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim yanlış yapmak istemiyorum 1 senedir akvaryumum var ve ilk defa yavrularımız oldu çok mutlu oldum en güzel şekilde onları büyütmek istiyorum bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum şimdiden teşekkürler.. 🙂

 2. yusuf  yorumladı. 18:52 - 27 / 12 / 2014:

  ya ben 13 yaşında bir çocuğum canlı douran balıklara çok düşkünüm kendi biriktirdiğim parayla dev bir akvaryum aldım 80 litre canlı yosun kullandım ve hepsini yediler balıklarım ( lepistes,moli,kılıçkuyruk,plati) onun için sahte yosuna başvurdum akvaryumumda filtre ısıtıcı aydınlatma var. ama sadece şuna aklım gitti sahte yosun balıklarıma bir zarar getirirmi ??

 3. furkan  yorumladı. 22:55 - 07 / 01 / 2015:

  plastik malzeme balıklar icin her zaman zararlıdır bu 1.madde . 2. madde ise kılıckuyruk canlı doguranlar ailesinin en agresif balıgıdır diger baliklara zarar verebilir. molilere( yavrular icin cımbızla kücük parcalara bölerek tabii ) haftada bir haşlanmıs ıspanak verebilirsiniz .

 4. Yiğit salih  yorumladı. 16:24 - 29 / 01 / 2017:

  Benim moli baligim hamile ancak. Tankın için de plati,lepistes,kılıç kuyruk var başka bir fanus um ve de 15 lt. Lik akvaryumum var ama ısıtıcı yok şu anda 26 derece ne yapmaliyim

 5. Cem  yorumladı. 22:43 - 12 / 11 / 2017:

  Bana göre en dayanıklı balıklar kırma molyler sorun yaşamıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap