Moli, Poecilia sphenops

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:18

moli-baligiPoeciliidae ailesinin en dekoratif balıklarından biri olan bu sevimli türün molilerin ana vatanı Texas ve Orta Amerika’daki tatlı ve yarı tuzlu sulardır. Moliler erkekleri 4, dişileri 6 cm. olabilir. Erkeklerde diğer poeciliidae üyeleri gibi gonopod bulunur. Moliler 24-28°C sıcaklığı severler. pH 6-8 arasında olmalıdır ve suda kesinlikle ısı değişimi olmamalıdır. En küçük ısı değişiminde bile sağlıkları bozulabilir. En az 70-80 litrelik bol bitkili bir akvaryumda ve 4-6 bireyden oluşan bir grup halinde bakılmaları önerilebilir. 1 erkeğe 3 dişi düşmesi uygundur.

Poeciliidae ailesinin en hassas üyesidir. Denildiği gibi özellikle ısı değişimlerine karşı çok hassastır. Kolayca mantar hastalıklarına yakalanabilirler. Bu yüzden de bakımı biraz tecrübe gerektiren bir balık türüdür.

Bulundukları akvaryuma 10 litreye 1 çay kaşığı hesabı ile tuz (kaya tuzu) katmak balık açısından faydalıdır. Bu şekilde hastalıklara karşı direnci artırılabilir. Hazır yeri gelmişken, moli ile ilgili çok ilginç bir bilgiyi burada sunmak faydalıdır: Moli, deniz akvaryumuna ilk başlayanlar tarafından da kullanılmaktadır. Az tuzlu sularda da yaşayabilmesi sonucu, yeni kurulmuş bir tuzlu su akvaryumunda suyu hazırlayıcı bir canlı olarak bu tanklara salınmaktadır.

Çok çeşitli türleri geliştirilmiş ve bu göz alıcı varyeteler akvaryum dünyasında yerlerini almışlardı. Bu varyetelerden en bilinenleri: Siyah (arap-black), aykuyruk, albino, gümüş, dalmaçya, balon, sarı (altın), leopar varyeteleridir. Burada balon moli konusunda kısa bir bilgi vermek yerinde olur: Balon moli bir mutasyon ürünüdür.

Molile balıkları oldukça doğurgan balıklardır. Ortalama 45 günde bir, 25-50 arası yavru verirler. Genellikle kendi yavrularına zarar vermezler. Bu yüzden, akvaryumda başka balık çeşitleri yoksa doğum ana tank içinde gerçekleşebilir. Ama başka balık türleri varsa hamile balık, küçük bir üretim tankına alınmalıdır. Burada önemli olan nokta; hamile balığın konduğu tankın ısısı ile ana tankın ısısı farklı olmamalıdır.

Moli üretimi için bazen yavruluk kullanılsa da bu moliler için sakıncalı olabilir. Yavruluğun içinde strese giren anne balık erken doğum yapabilir, ölü doğum yapabilir, kendisi bile ölebilir. Bu yüzden yavruluk kullanımı bu balıklarda tavsiye edilmemektedir.

Yeni doğan moliler oldukça iri yapılıdırlar. Artemia ve spiriluna yosunu ile beslenebilirler. Birkaç hafta sonra yavru molilerere  bitkisel ağırlıklı yemler vermeye başlayabilirsiniz. 5-6 aylık olduklarında üremeye hazır hale gelirler.

Moliler, yemleme konusunda sorun yaşatmasa da bitkisel ağırlıklı beslenmelidir. Moli balıkları oldukça iyi bir yosun yiyicisidirler ve bu sebeple akvaryumdaki yosunlaşmaları bir nebze olsun engellerler. Et ürünleri bu balıklar için faydadan çok zarar getirir. Özellikle hassas yapıları göz önünde bulundurularak tubifex türü yemler kesinlikle verilmemelidir. Et ağırlıklı beslendikleri taktirde ömürleri azalır, hastalıklara yakalanabilirler. Bunların yerine spiriluna yosunu ve çeşitli diğer yenilebilir yosunlar, haşlanmış ıspanak verilebilir. Bitkisel ağırlıklı beslenseler de genellikle akvaryum bitkilerine zararları olmaz. Bunlar zaten bol bitkili akvaryumlarda bakılmalıdır.

Moliler, yakın akrabaları olan bazı balıklarla melezleşebilirler ve yavru alınabilir. En yakın akrabaları velifera, gambusya ve lepistestir.Moliler oldukça barışçıl olduklarından lepistes, velifera, plati, kılıçkuyruk gibi poeciliidae üyeleri ile bir arada bulunabilirler. Labirent balıkları, sakin çiklit türleri, neon tetra, zebra balığı da bunlarla iyi arkadaşlık eder. Corydoras cinsleri, otocinclus, ancistrus, vatoz gibi balıklar da bunlarla bir arada güvenle barındırılabilirler.

Hangi balıklarla bir arada bulundurulmamalıdırlar? Saldırgan ve iri yapılı balıklarla bir arada bulundurulmamalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Moli Balığı, Poecilia latipinna başlıklı makalemizde balık, Canli Doğuranlar ve canlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Moli, Poecilia sphenops için yapılan yorumlar : 49 Yorum yapıldı


 1. bahadır  yorumladı. 21:42 - 13 / 04 / 2011:

  arkadaşlar bende 3 tane moli 1 tane lepistes 4 düde doğurdu hep birlikte yaşıyorlardı yanlız yavruların yarısı öldü yarısı yavru yemiyle çok büyüdü.moliler hala hamile bebek var nasıl üretirim acaba yardım…….bekliyorum…!!!

  akvaryum şartlarını düzenlemelisin. akvaryumun kalabalık olur doğumdan sonra hepsinin alışması zor olur .ölümler olacaktır fakat fazlası için önlemler alman gerekir. beslenmeye, populasyona, sıcaklığa dikkat et. fanus da tavsişye ederim.

 2. mert  yorumladı. 15:30 - 17 / 07 / 2011:

  arkadaşlar ilk aldığım balıklar 5 taneydi bunlar moli,2lepistesMOTOR,kılıç kuyruk ve melek balığı vardı moli ve 1 lepistes dışında hepsi öldü.şuanda30-40 balık var.19 TANESİ MOTORA sıkıştı.motor sıkışmaları nsl önlenir?????

 3. murat  yorumladı. 14:42 - 20 / 07 / 2011:

  arkadaşım iç filtre kullannıyosun dimi kadın çorapları var ya tül onu süngere geçir hala çekiyosa süngerin altında plastik bişi var ona motun masrkasını verirsen net bi cevap veriririm

 4. duhababa  yorumladı. 16:32 - 12 / 12 / 2011:

  benim 12 molim war birde snow prenses snow prenses yavrulukta çıkarımmı :)simdiden tşk

 5. ömer  yorumladı. 12:13 - 18 / 03 / 2012:

  benimde var

 6. melek  yorumladı. 11:42 - 05 / 06 / 2012:

  bnm molly baligim siyah ve buyuk 3 kez yavruladi ilk yavrular henuz 10 martta dogdu 3 aylik olacak onlar coktan ciftlesmeye basladilar bile 3. kez dogum yaptiginda abileri ve ablalari sagolsunlar yeni dogan molly yavrularini yediler simsiyah olunca anlayamadim ne zaman dogum yapacak e^ve erken doguruyor ve yavrular oldukca buyuk doguyor….
  kilickuyruk ve melek baliklariyla beraberler ve bide beyaz molly lerim var henuz onlar dogum yapmadi bekliyorum hamile kalabileceklermi
  kilickuyruk iki kez dogum yapti ilkinde koydum tanka ve kayipsiz yavrular oldu 2. de kacirdim dogum yapacagini arkasi simsiyah oldumu anlayin ki dogum yapacak eser yok ikinci yavrulardan bir tane bulup yavruluga attim ve annesi nasil oldu anlayamadim yavrulugun icine girmis ve yavru ölmüs yememis ;( iste boyle cok cabuk yavru veren bir balik cok verimli molly baliklari yeni doganlar bitki arasinda saklyanip buyumeye devam ediyorlar et vermeyin damak tadi ete alisinca otamatik olarak yavru yemege meyilli oluyorlar

 7. Muhammed  yorumladı. 12:34 - 19 / 06 / 2012:

  mrb arkdşlr . size bir soru soracağım ,kaç gündür bu sorunun yanıtını internetten alamıyom.iyiki sizi buldum.küçük bir akvaryumumda dişi hamile 1 moli balığı tek beliyom.yavuları 15-20 gün sonra çıkaracak.acaba yavrular annesinden ayırsam mı?ayırsamda yavruları neyda ve nasıl beslemem gerekiyo

 8. maruf  yorumladı. 19:01 - 22 / 01 / 2014:

  mehaba ben önceden japon balığı besliyordum ve yoğort kovasında besliyurdum 2 taneve baya bi besledim baya büydüler sonra babam bana süprüz yaptı bitane 20 litrelik bir akvarum aldı sonra çarşıya gitim 4 tane dahada japon aldım sora 2 tanesini satım bi kaçtanede öldü sonra bigün aylemle çarşıya çıktık ve birde kardeşim burdaki akvaryumcuya gidelim gitik ve orda birtane siyah ay moli yavrulamıştı ve orda hakan diye bir adam yavruları alıyordu ve bende sordum molimi yavruladı o zaman moliler hakında hiç birşey bilmiyordumo anda bende moli istiyorum baba dedim babam bakımı zor bakamasın dedi sonra bakarım dedim zorladım almadı eve gitik bidaha süyledim 20 tele alıp çarşıya gitimve 7 tene siyah moli aldım bir haftadır besliyurum nezaman yavrular saygılar yazın #

 9. ramazan  yorumladı. 21:18 - 29 / 01 / 2014:

  beyler ben de moli dişili erkekli var japon balığıda var 3 4 cm moliğler jopon balığını karnına vuruyor kötü bir şey olur mu acil cevap..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap