Ateş Ağızlı Ciklet, Thorichthys meeki

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:49

ateş ağız


Orta Amerika, Meksika ve Yukatan’daki tatlı sular bu çiklitlerin anavatanıdır. 15-17cm.e kadar büyüyebilirler.
En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. pH 6-8 arasında olması uygundur. 22-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. Bakımı tecrübe ister.
Bu gösterişli balıklar adlarını üreme zamanları daha da belirginleşen ateş kırmızısı rengindeki boğazından ve karın bölgesinden alır. Gövdeye hakim olan renk mavi-gri-mor tonlarıdır. ateş ağızlı çiklitlerin yüzgeçleri mavi damarlı ve kırmızı kenarlıdır. Solungaçlarını kabartarak birbirlerini uyaran balıkların renklerinin adeta yanıp sönercesine bir anda canlandığı gözlenebilir. Erkekleri genellikle daha iri ve daha canlı renklidir. Ayrıca erkeklerin karın ve sırt yüzgeçleri dişilerinkilerden daha uzundur.
Özellikle çiklitler ve için hazırlanmış türleri de dahil her türlü kaliteli kuru yemi severek yerler. Kıyılmış taze karides ve midye etleri de balıklara verilebilir.
Birçok çiklit türüne oranla daha barışçıldırlar. Erkekleri ara sıra kavga edebilir ama bu çok şiddetli olmaz. En az 300 litrelik büyük bir akvaryumda 3-5 çift ateş ağız barındırılabilir. Geniş bir akvaryumdaki sürekli hareketliliklerini, sonu gelmeyen bölge çekişmelerini ve üreme faaliyetlerini izlemek oldukça zevklidir.
Üremek için hazır hale gelen bir çift, akvaryumun herhangi bir kısmını sahiplenirler. Bu bölgeye yaklaşan balıkları kovarlar. Kumları kazarlar ve 600 yumurta verebilirler. Balık çifti, yumurtaları ortaklaşa korur ve havalandırır. 1 hafta içinde yavrular yumurtalardan çıkıp yüzmeye başlarlar ve bu dönemde Artemia verilmelidir. Yavrular 3 haftalık olduklarında ayrı bir tanka alınmalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Pseudotropheus elongatus başlıklı makalemizde Akvaryum balıkları ve malawi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , ,

Ateş Ağızlı Ciklet, Thorichthys meeki için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. abdulsamet  yorumladı. 09:12 - 11 / 11 / 2008:

  vallaha nediyim çok ama çok güzel balık keşke benim cikletlerimin arasındada bulunsaydı kiminse güzel beslesin baştan savmasın çünkü o balık önemli değerli bir balık,

 2. yasin topbası  yorumladı. 20:22 - 08 / 05 / 2009:

  bu balık cikleti yiyomu
  ve elımızıde ıısırmasın madem et yiyo

 3. yasin topbası  yorumladı. 20:23 - 08 / 05 / 2009:

  o balıklar piyasada tutuluyormu

 4. çağla  yorumladı. 19:43 - 15 / 02 / 2010:

  BALIK ÇOK GÜSEL AMA SARI PRENSESLERİMLE ANLAŞABİLCEGİNİ SANMIORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap