Auratus, Melanochromis auratus

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:35

 

Auratuslar küçük gruplar halinde yaşayan Mbuna’lardır. Fiziksel özelliklerine bakacak olursak erkekler siyah kahverengi gibi ana renkler ile birlikte vücutlarının ortasından beyaz veya bej renkli bir şerit geçer.Dişilerde ise sarı ve beyaz ana renkler üstüne 2 siyah şerit bulunur.
Melanochromis auratus Latince Adı: Melanochromis auratus
Melanochromis auratus Habitatı ve Anavatanı: Malawi gölünün zengin tortu oluşturmuş kayalık bölgeleri
Melanochromis auratus Beslenme Biçimi: Omnivore genelde otçuldur etçil besinlerde tüketir. Auratuslar doğada otçul olarak beslenir .Akvaryum ortamında her çeşit yemi yiyebilirler ancak dikkat edilmelidir çünkü sağlıksız ve düzensiz yemleme obeziteye yol açabilir.Kaya ve taşların üzerinde oluşan alg ve yosunlarıda yerler.Vejeteryan pul yemlerseranın granügreen ihtiyacı karşılar.
Melanochromis auratus Davranış Biçimi: Agresif
Kendi Türlerine Davranışı: Çok agresif
Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler dişilere oranla daha büyük ve koyu renklidir. Anal yüzgeçlerinde sarı bir nokta bulunur.
Sıcaklık: 25 – 26 °C
Melanochromis auratus En Fazla Büyüdüğü Boy: 14cm
Melanochromis auratus En Az Akvaryum Hacmi: 150 lt
Su Sertliği: Sert
pH: 7.8 – 8.6


Auratuslar mutlaka erkek başına en az 3 veya 5 dişi şeklinde beslenmelidir.Çünkü auratus erkekleri fazlası ile sert olur.Akvaryumda düz bir kaya veya yüzey olursa üreme daha rahat gerçekleşir.Eşleşmeden sonra dişi ağzına yumurtaları alır ve 3 hafta kuluçkaya yatar.Yumurtadan çıktıktıklarında yavrular 1cm. civarı olurlar.Büyürken ilk başta hepsinin renkleri dişiye benzer ancak zamanla içlerinde rengi kararanlar olur bunlar erkektir.Yavrularını ağızlarında iyi saklarlar.Yumurtadan çıkan yavrulara artemia ve bitkisel yemler ufalanarak verilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kolay yavru nasıl alınır? başlıklı makalemizde kolay yavru alma yolları ve kolay yavru nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Auratus, Melanochromis auratus için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Mustafa  yorumladı. 22:54 - 03 / 01 / 2013:

    İcemenle ayni akvaryumda uyumlu yasama olasiligi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap