Iceman, Aysmen, Sarı Kuyruk (Pseudotropheus Acei)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:48

Iceman, Aysmen, Sarı Kuyruk (Pseudotropheus Acei)Iceman, Aysmen, Sarı Kuyruk (Pseudotropheus Acei)

Iceman, Aysmen, Sarı Kuyruk (Pseudotropheus Acei), Aysmen, Sarı Kuyruk (Pseudotropheus Acei)
1 erkek ve 5 dişi şeklinde bakılması uygun olacaktır.Aktif balıklardır.Utanıp, vatozların balıktan büyük seçilmesinde fayda vardır.  Erkek Icemanlerin renkleri daha koyu ve canlı, vücut yapılarıbiraz daha büyük ve yassı ayrıca da anal yüzgeçlerindeki yumurta benekleri fazladır. Dişi Icemanler ise daha küçük yapılı ve biraz daha açık tonlarda olabilmektedir. Yumurta benekleri ise daha azdır.  Dişiler yumurtaları 20 ila 28 gün ağızda kuluçka yapar.Bir seferde 20 ile 80 yavru verebilir.8-9 ayda cinsel olgunluğa gelirler.(Erkek Icemanler yaklaşık 9cm. dişi Icemanler ise 7,5-8cm.) Dişiler yumurtlama arifesinde besiye alınmalı ve dinlendirilmelidir. 


Aysmen Latince Adı: Pseudotropheus Acei (Yellow tail-sarı kuyruk)

Aysmen Habitatı ve Anavatanı: MalawiGölü’nün kumluk bölgeleri.

Aysmen Beslenme Biçimi: Otçuldur, çoğunlukla yosunlarla beslenir.

Aysmen Davranış Biçimi: Orta derecede agresiftir

Aysmen Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresiftir.

Aysmen Yüzme Seviyesi: Birçok mbunanın aksine akvaryumun üst bölümünü tercih eder.Çok çekici ve güzel renklere sahip bu tür, aynı zamanda akvaryum ortamında kolay üretilebilmesi gibi özellikleri sebebi ile popüler olmuştur.

Aysmen Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin renkleri daha koyu ve canlı, vücut yapıları biraz daha büyük ve yassı ayrıca da anal yüzgeçlerindeki yumurta benekleri fazladır.Dişiler ise daha küçük yapılı ve biraz daha açık tonlarda olabilmektedir. Yumurta benekleri ise daha azdır.

Aysmen Üreme: Dişiler yumurtaları 20 ila 28 gün ağızda kuluçka yapar.Bir seferde 20 ile 80 yavru verebilir.8-9 ayda cinsel olgunluğa gelirler.(Erkekler yaklaşık 9cm. dişiler ise 7,5-8cm.) Dişiler yumurtlama arifesinde besiye alınmalı ve dinlendirilmelidir.

Aysmen Sıcaklık: 25-28oC

Aysmen En Fazla Büyüdüğü Boy:13 cm

Aysmen En Az Akvaryum Hacmi: 120Lt

Bir önceki yazımız olan Kolay yavru nasıl alınır? başlıklı makalemizde kolay yavru alma yolları ve kolay yavru nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , ,

Iceman, Aysmen, Sarı Kuyruk (Pseudotropheus Acei) için yapılan yorumlar : 5 Yorum yapıldı


 1. ufuk  yorumladı. 19:08 - 28 / 04 / 2012:

  selam ben aranıza yenı katıldım yanı akvaryumumu yenı kurdum benım ıkı tane ıceman,üç tane yunus ve bir tanede çöpcü balıgım var belırttıgım şekıldeki akvaryumumda yaşamları nasıl olur 80*40*30 akvaryum ebatı içinde 5cm cıvarında kum iki adet kucuk yapay bıtkım ve bir adette gene yapay agac kökü var 200 w ısıtıcı iç filtre var aydınlatmada beyaz led kullandım bu akvaryumdan verım alabilırmıyım

 2. recep  yorumladı. 15:06 - 04 / 01 / 2014:

  slm beyaz kuyruk aysmen dişi var arkadaşlar bu 2. defa yumurta var azında ilkini kusturdum bişe olmadı kendilinden eridi ğitti şimdi ğine var yumurta ama işin garibi erkerk yok yumurtayı kim dölledi olurmu bi yardınmcı olun bana

 3. serkan  yorumladı. 20:23 - 09 / 03 / 2014:

  aysmen,sarı kuyruk yumutlıyor enfasla 3 gün agzında kalıyor 4,güna gazı boşalıyor bu neden olabilir bana bu konuda yardımcı ollabirmisiniz şimdiden teşekürederim

 4. murat  yorumladı. 08:25 - 23 / 04 / 2014:

  arkadaslar ıceman almak istiyorum ama bulamıyorum nerden alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 5. Barışcan  yorumladı. 12:40 - 15 / 01 / 2017:

  Bende var.izmir de misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap