Midas Cichlid (Amphilophus citrinellus)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:17

Midas Ciklet Balığı - Renkli Akvaryum Balıkları

Midas Cichlid (Amphilophus citrinellus) ; Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Akvaryumda taşlardan mağaralar yapılmalı ortada geniş yüzme alanı bırakılmalıdır. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı renkte olabilr. Büyük akvaryumlarda diğer Orta Amerika Cichlidleri’yle beraber bakılabilir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Kendinden küçük balıklara karşı tehlikelidir.

Latince Adı: Amphilophus citrinellus

Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika nehirleri

Midas Cichlid Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

Davranış Biçimi: Agresif. Diğer türlerle bakılması zordur; çünkü diğer balıklara karşı çok agresiftir. Tek başına tek bir akvaryumda beslenebilir veya büyük akvaryumlarda kendinden daha büyük balıklarla geçinebilir.


Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Orta-Dip-Yüzey

Midas Ciklet Akvaryumu

Midas Cichlid Cinsiyet Ayrım ı: Erkekler daha büyük olur ve kafaları daha şişkin olur. Tek eşlidir. Resimlerde üstteki balık yavru, alttaki erişkindir.

Üreme: Dikey bir yüzeye 1000 civarı yumurta dökerler. Dişi yumurtaları korur, erkekse bölgeye başka balık yaklaştırmaz. Yavrular 5 günlük olunca serbest yüzmeye başlarlar, küçük canlı yemlerin yanında anne babanın mukozasıyla da beslenirler.

Sıcaklık: 24-26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 30 cm

Midas Cichlid  En Az Akvaryum Hacmi: 400lt.  Akvaryum dekorasyonuna önem verenler için tavsiye edeceğim bir tür değil. Çünkü kum taşımayı çok seven bir balık.Hatta büyük taşları bile kolaylıkla taşıyabiliyor.Bence büyük bir akvaryumda tek tür ve tek başına bakılmalıdır. 

Su Sertliği: Orta

pH: 7.0

Bir önceki yazımız olan Kolay yavru nasıl alınır? başlıklı makalemizde kolay yavru alma yolları ve kolay yavru nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap