Papağan Ciklet Balığı Özellikleri ve Bakımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:28

Papağan ciklet balığı akvaryumda görüntüsü ve rengiyle dikkat çeken, sahip olduğu ağız ve çene problemleri nedeni ile ağzını tam olarak kapatamaz. Papağan ciklet balığı etçil beslenen bir balık olduğu için beslenmesi buna göre yapılmalıdır.  Papağan balığının tam olarak hangi cikletlerden türediği bilinmese de, Orta ve Güney Amerika cikletlerinin melezi olduğu düşünülür.

Özellikle üreme dönemlerinde daha fazla olmak üzere genellikle orta şiddette bir saldırgan yapıya sahiptir.  Kesin bir cinsiyet ayrımının yapılması  yumurtlama dönemlerinde gözlemlenebilmektedir. Bulunduğu ortamda yüzmek için suyun orta seviyelerini tercih eder.  Normalde solgun veya parlak sarı, kavuniçi ya da kırmızı renklidir. Papağan balıkları boyalı türleri mor, pembe ve mavi gibi değişik renklerde olabilir. Ancak bu türler bilinçli akvaristler tarafından ilgi görmemektedir. Çünkü albino papağan balıklarına boya enjekte edilerek elde edilirler. Hem kısa zamanda rengini yitirirler, hem de sağlıklı olmadıklarından ömürleri kısa olur.


Papağan Cikletlerin 25 cm. e kadar büyüyebildikleri bilinmektedir. Diğer akvaryum şartları olarak  23 ve 28 derece sıcaklıkta bir su içerisinde ve en az 150 litre hacme sahip bir akvaryumda oldukça rahat bir şekilde yaşayabilirler.

Bir önceki yazımız olan Akvaryum Suyu pH Değeri Nasıl Ayarlanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap