Sarı Prenses

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:52

Sarı PrensesSarı prensesleri sadece protein ağırlıklı yemlerle değil otçul besinlerle de beslememiz gerekmektedir.Haşlanmış havuç ve ıspanak verirseniz renkleri nin daha güzel ve canlı olduğunu görebilirsiniz.  Ayrıca ıspanak sarı prenseslerin bağırsakları içinde faydalı bir besindir. Balığın sağlıklı bir şekilde kabız olmadan dışkısını dışarıya atmasına yardımcı olur. Sarı prenseslerin boyları beslenmeye bağlı olarak artabilir yada azalabilir. Eğer dişi sarı prenses 5-6cm boyunda iken ağzına erken yavru alırsa gelişimini iyi tamamlayamayacağından boyu kısa kalabilir. Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler

Sarı prenses balıkları ve sarı prenses üretimi konusunda yaptığımız araştırmalarla birlikte sarı prenses akvaryumu nasıl olmalı sarı prenses beslenme konusu ve sarı prenses genel özellikleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.
Sarı nPrensesler Hakkında Herşey

Sarı Prenses, TABİATI: Malavi gölünün kayalık bölgeleri
Sarı Prenses, YAŞAYIŞ ŞEKLİ:Barışçıl
Sarı Prenses, YAVRU ALIMI:Orta
Sarı Prenses, BAKIMI: Dayanıklı ve su şartlarından fazla etkilenmeyen bi balık oldugu için çok kolay bakımı vardır
Sarı Prenses, SU SICAKLIGI:26 derece
Sarı Prenses, EN FAZLA BÜYÜYECEGİ BOY:12-13cm (tabii su sartlarına baglı ve akvaryuma)


Sarı prenses akvaryumu
Sarı prensesler Malawi Gölü’nün bol kayalıklı kıyı kesimlerinde yaşamaktadır.Bu yüzden akvaryumumuzun içini bol kayalarla saklanabilecekleri yerler hazırlamamız sarı prenseslerin daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Sarı Prenses

Sarı prenses beslenme
Sarı prensesleri sadece protein ağırlıklı yemlerle değil otçul besinlerle de beslememiz gerekmektedir.Haşlanmış havuç ve ıspanak verirseniz renkleri nin daha güzel ve canlı olduğunu görebilirsiniz.  Ayrıca ıspanak sarı prenseslerin bağırsakları içinde faydalı bir besindir. Balığın sağlıklı bir şekilde kabız olmadan dışkısını dışarıya atmasına yardımcı olur. Sarı prenseslerin boyları beslenmeye bağlı olarak artabilir yada azalabilir. Eğer dişi sarı prenses 5-6cm boyunda iken ağzına erken yavru alırsa gelişimini iyi tamamlayamayacağından boyu kısa kalabilir. Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler.

Sarı prenses üretimi
Erkek sarı prenses daha önceden hazırlamış olduğu yuvaya dişiyi çekmeye çalışır.Bunun için dişiyi sürekli rahatsız ederek titremeler yaparak dişiyi yuvaya çeker.Dairesel hareketler ile dişi yumurtalarını bırakıp ağzına aldıktan sonra yumurtalar erkek tarafından dişi sarı prensesin ağzında döllenir. Çiftleşme süresi akvaryum şarlarına ve dişideki yumurta sayısına göre değişim gösterir.

Dişi sarı prensesler yumurtlama öncesi karnı şişer ve yumurtlamaya hazır olduğunda tüpçük çıkartır. Eğer dişi – erkek oranını (1e /3d ila 5d) şeklinde ayarlayabilirseniz yavru almanız çok daha kolay olacaktır. Bu sayede yavru büyütmenin zevkini de tatmış olursunuz.Eğer erkek sayınız akvaryumda fazla olursa erkekler arasında kavgalar yaşanabilir ve güçsüz olan erkek zarar görebilir.Erkek sayısının fazla olması dişileri de olumsuz yönde etkileyecektir.Çünkü sürekli erkekler tarafından rahatsız edilecektir.Bu yüzden yavru alımı da zorlaşacaktır.Mümkün olduğunca akvaryumunuzda erkek sayısını az tutmaya çalışınız.

Bir önceki yazımız olan Uaru, Fakir Discusu (Uaru Amphiacanthoides) başlıklı makalemizde discus, Discus Bakımı ve Discus balığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Sarı Prenses için yapılan yorumlar : 4 Yorum yapıldı


 1. Sinan  yorumladı. 21:15 - 26 / 07 / 2011:

  akvaryum boyutu ve litresi ne kadar olmalıdır ?

 2. omerakvarist  yorumladı. 13:51 - 22 / 09 / 2011:

  Sarı prensesler için akvaryum en az 100-120 litre olmalıdır..

 3. önder  yorumladı. 13:01 - 18 / 11 / 2011:

  sadece balık cinsiyetlerini nasıl anlayabileceğimiz konusunda bilgilendirmemişssiniz. fakat o gerekliydi yinede tesekkürler…

 4. agzına yavru aldıgını nasıl anlıya bılırız  yorumladı. 16:14 - 12 / 02 / 2013:

  nasıl anlıyacam yardımcı olun balık aldıgımda bana 2 dısının hamıle oldugubu 2 yada 3 gune dollenme olacagını soylemıstıler yavrunun agzında oldugunu nasıl anlarım yardım lutfen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap