Severum ciklet balıkları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 06:56

 

severum ciklet balıkları

Severum ciklet balıkları Latince Adı: Heros efasciatus

Severum ciklet Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika. Amazon’un Brezilya kesimi.

Severum ciklet Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Yetişkin tatlı su karidesi (artemia), solucan, karides ve midye etleri, sığır kalbi veya ciğeriyle hazırlanmış yemler. Bitkisel besinlere de gereksinim duyarlar. Zaman zaman kıvırcık ve haşlanmış ispanak yaprakları vermek yararlı olur. Kuru yemlere alıştırılmaları biraz zor olabilir.  

Severum ciklet Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Kendi boyundaki balıklarla iyi geçinir. Akvaryumuna bitki konulabilir. Kayaların yanına yüzme alanları da bırakılmalıdır. Üreme zamanıda diğer balıklara karşı agresifliği artar. 


Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Orta-Dip

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı kolay değildir. Ancak anal, vent kontrolü yapıldıktan sonra kesin kanıya varılabilir.

Üreme: Düz yumurta dökerler. Erkek dişi seçiminde çok seçici davranır. En iyisi 3-4 dişi koyup arasından seçim yapmasını sağlamaktır. Dişilerle ağız kavgasına girer, nedeni ilerde yavrularını koruyacağı güçlü dişiyi seçmektir.

Sıcaklık: 26-27 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 30 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 300lt. Yeterince saklanma yeri bulunmayan akvaryumlarda zayıf balıklar baskınları tarafından çok hırpalanabilirler. Yaklaşık 150 litrelik bir akvaryum, yanlarında arasıra saldırganlıklarını yöneltebilecekleri dev danio gibi birkaç hızlı ve sağlam yan tür olması şartıyla bir çift için uygundur. 

Su Sertliği: Yumuşak

pH: 6.0-7.0

Bir önceki yazımız olan Kolay yavru nasıl alınır? başlıklı makalemizde kolay yavru alma yolları ve kolay yavru nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap