Yaşayan Kaya Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:22

-Erkek Yaşayan Kaya Balığı-

Yaşayan Kaya; Malavi Çiklitleri içinde sert karakteriyle tanınır. Akvaryum koşullarında 25 cm boya ulaşabilir. Ancak karma akvaryumlarda çoğu zaman daha küçük kalır.Yaşayan Kaya akvaryumunda erkek başına ortalama 4 dişi düşecek kadar bir koloni kurulmalıdır. Erkekler dişilere göre daha büyük olup üreme dönemlerinde mavi tonlarında renklere sahip olurlar. Akvaryum ortamında ortalama 450-500 lt lik bir akvaryumda gayet sağlıklı olarak yaşarlar. Kuluçkalama döneminde erkeğin dişiyi aşırı derecede rahatsız etmesinden dolayı dişi; ya yumurtaları yutacak ya da yumurtaları erken salacaktır.Bu yüzden yumurtalı dişiyi akvaryumdan alarak bir kuluçka akvaryumunda yavrularını salması beklenmelidir. (gece ışıklar kapalı durumdayken taşımanızı öneririm yoksa zarar verebilirsiniz balığa)


Kahverengi ve beyaz desenler dişide yaşam boyu kalıcıyken, erkekte kafadan gövdeye doğru yayılan mavi renk üreme çağından itibaren belirginleşir. Kırmızı rengi belirginleştiren karotenden zengin yemlerle beslendiğinde yüzgeçlerdeki turuncu renkli çizgiler mükemmel görünür.

Bir önceki yazımız olan Kolay yavru nasıl alınır? başlıklı makalemizde kolay yavru alma yolları ve kolay yavru nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap