Zebra Ciklet, Akvaryum Balıkları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:53

Akvaryum Balığının Durgunluğu ve Sakinliği

Zebra Ciklet, Akvaryum Balıkları

Zebra cikletler türe özgü karma akvaryumlarda beslenebilirler, saldırgan balıklardır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 20-26°C sıcaklık uygundur. Çok dayanıklı ve kavgacı balıklardır. Kötü su şartlarını yüksek oranda tolere edebildikleri ve kolay üredikleri için yerni başlayan hobiciler için uygun olsalar da kavgacı yapıları hobicileri bu balıklardan soğutabilir. Albino varyasyonu da bulunur. Türün saflığını korumak için albino türler albinolarla çiftleştirilmelidir.

Zebra Ciklet Balığı

Zebra sanıldığı kadar saldırgan değildir. Sadece yuva yaptığı yeri korumak için saldırır. Bu da gayet doğaldır. Zebralar gerçekten asil balıklardır yavrularını büyütme ve bakım konusunda onların üstüne yoktur. Yavruları olduğu anda akvaryuma elinizi soksanız saldırırlar. Akvaryumunuza koyduğunuz balıklar zebradan ufaksa saldırmaları öldürücü olabilir. O yüzden aynı oranda veya biraz daha büyük balık koyabilirsiniz.

Dişi; bir kovuğun, testinin içine yumurtalarını döker. Eğer akaryumda başka türler yoksa yavrularını büyütürler.  Akvaryumda da başka türler varsa yavrular kendilerini kurtaracak boya ulaşamazlar. Yavru kaybı olmaması için erkek ayrılabilir. Yavrularını eşi ile beraber diğer balıklardan itina ile koruyor. Fakat sadece yavruları varken meşhur agresifliğini gösteriyor.

Balıkların boy farkları da önemlidir. Kayaları yerleştirirken aynı tür kayalar yerine farklı türde kayalarla kullanmanız yerinde bir karar olacaktır ve bu kaya gruplarını bir birinden ayrı yerleştirmeniz ise balıkların bölge tutmaları açısından ideal olacaktır. Mümkünse eşit boy balıkları seçmeye dikkat etmelisiniz.Örneğin büyük boy cichlidlardan beslemek istiyorsanız seçeceğiniz akvaryumun su hacmi 250– 350 litre arasında olmalıdır.Bitki seçimini acı ve sert yapraklı bitkilerden yapmanız  doğru bir karar olacaktır. Bitkileri taban malzemesini derin gömmeniz bitkinin gelişimi açısından iyi olacaktır. Ayrıca bitkilerinizi derin gömmeniz ve kayalara, çakıl taşlarına sabitleyerek de bitkilerinizin sökülmesini engellemiş olacaksınız. Balıklarınızın bitkilerinizi yememeleri için 2 – 3 günde bir bitkisel yemleme yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Harika Diskusları Seyre Doyamayacaksınız başlıklı makalemizde discus, diskus ve diskus akvaryumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zebra Ciklet, Akvaryum Balıkları için yapılan yorumlar : 24 Yorum yapıldı


 1. hasan  yorumladı. 13:08 - 07 / 09 / 2013:

  Benim 25L akvaryumum war 1 dişi 1 erkek zebra ciklet alsam yaşarlarmı acil cevap ?????

 2. tanju  yorumladı. 12:33 - 07 / 11 / 2013:

  BİR SAAT ÖNCE AKVARYUMU TEMİZLERKEN ZEBRA BALIĞIMIN KÜÇÜCÜK YAVRULARI GEMİNİN İÇİNDEN ÇIKTI NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM HEMEN PET ŞİŞEYE YAVRULARI KOYDUM İNŞALLAH YAŞARLAR NASIL YAŞATIRIM YAVRULARI YORUMLARINIZI BEKLİYORUM ARKADAŞLAR

 3. aslan  yorumladı. 22:19 - 09 / 08 / 2014:

  Arkadaşlar benim size bir sorum olacak…yardımcı olursanız sevinirim…
  Benim zebra balığım 100 adet civarında yavruladı.ben yavruları 50 cm`lik bir akvaryuma ayırdım.15 gün felan oldu ayıralı. Şu 3 gündür yavrular ölmeye başladı.sebebi ne olabilir. Hemen hemen 30 adet yavru öldü ve halen ölmeye devam ediyor.bana yardımcı olabilir misiniz?

 4. birkannn  yorumladı. 17:47 - 10 / 05 / 2015:

  Abilerim benim 8 tane zebram var alalı 1 hafta oldu bu baliklar kaç gün içerisinde yavrular veya eştutar 3e5d
  Olmak üzere

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap