Zebra Çiklit, Cichlasoma nigrofasciatum

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:23

zebra ciklet Zebra ciklitler Guatemala, Panama, El Salvador ve Costa Rica’nın tatlı sularında doğal olarak bulunurlar. 10 cm. boya kadar büyüyebilirler. Türe özgü karma akvaryumlarda beslenebilirler, saldırgan balıklardır. pH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. 20-26°C sıcaklık uygundur. Bakımı tecrübe isteyen bu tür, en az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır. Özellikle üreme zamanında iyice saldırganlaşmaya başlayan zebralar jack dempsey ve ateş ağız gibi orta boylu çiklitlerle bir arada tutulabilirler.

Zebra chicletler açık alanlara veya kovuklara yumurtalarını bırakırlar. Üretimleri çok zor sayılmaz her türlü ortamda rahatça üreyebilirler. Erkek ve dişi yumurtalarını ve yavrularını ortaklaşa korur. Kendilerine yuva yapmak için kumları kazabilirler. Zebralar yavrularına çok iyi bakarlar. Bu balıklar, gençken birbirlerine alıştırılmalıdırlar. Sonradan gruba katılan bir başka balık, diğerleri tarafından hırpalanacaktır. Bitkisel ve hayvansal yemler yerler. Diğer çiklit türlerinin yiyebileceği her türlü yemi iştahla yerler.

Bir önceki yazımız olan Pseudotropheus elongatus başlıklı makalemizde Akvaryum balıkları ve malawi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , ,

Zebra Çiklit, Cichlasoma nigrofasciatum için yapılan yorumlar : 145 Yorum yapıldı


 1. resul  yorumladı. 21:31 - 14 / 03 / 2012:

  arkadaslar bende 1 dişi 1 erkek zebra balıgı var.Akvaryumum 40 cm uzunlugunda ıcınde 1 tane testi var fakat erkek testıyı sahıplendı dısıyı testının yanından dahı gecırmıyor sureklı kovalıyor BUnlar sanırım es tutmadı ne yapmam gerekır.Erkek 5 cm dısı 4 cm boyunda

 2. fırat  yorumladı. 21:30 - 25 / 03 / 2012:

  mrb arkadaşlar bende 3 çift zebra var 2 çiftini aynı kişiden aldım 1 çifti geldiğinde hamıle dedı turuncudu karnı ve iyice şişti bana geleli 27 gun oldu karnı patlıyıcak gıbı ama hala daha yavrulamadı eşiyle beraber akvaryumda bölmüş oldugun yerdeler ve 1 salyangoz kabugu 2 tanede testı var altı beyaz sılıs kum erkek devamlı salyangozun içinde bazen ikisi bir gırıyolar kavga etmıyolar kesınlıkle ama şu ana kadar yumurtlamadı dişi4-5 cm erkek 7-8 cm civarında lütfen yardım edın dişi zebram resmen patlıyıcak

 3. yusuf  yorumladı. 16:41 - 25 / 09 / 2012:

  arkadaşlar benim 1 çift zebram vardı.1 ay bekledim ama yavru alamadım ve dişide bir sorun olduğunu düşündüm.akvaryum hem güzel görünsün hemde yavru alayım diye 1 erkek 3 dişi daha aldım benim çift zebralarım yeni gelenleri dövmeye başladı hala dövüyörlar bügün 4.gün alışırlarmı yoksa kavgaları dewam edermi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşşekkürler.

 4. abdullah  yorumladı. 16:56 - 06 / 10 / 2012:

  arkadaslar yumurta yapacagı zaman ıllede salgangoz kabugu koymaya gerek yok ıcı beyaz fıncanda koyabılırsınız cok rahatlıkla yumurtlarlar vede yumurtalar cok rahat gorulur ve daha saglıklıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap