Komando Çöpçü (Corydoras paleatus)

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:54

Komando Çöpçü (Corydoras paleatus)

Komando Çöpçüler Corydoraslar sürü balıkları olup en az 6′lı gruplar halinde yaşatılmalıdır. Akvaryumların taban kısmında sürekli hareket halinde olan bu balıklar sürü olarak dolaşıp, yemlenirler. Hem diğer hem kendi türlerine karşı barışçıl bir yaşam sürer 8 cm boya ulaşabilirler. Anavatanı, Güney Amerikakıtasının Trinidad bölümünde, Venezuela’da La Plata bölümüdür. Yapay ortamlarda kare akvaryumlarda en az 2 erkek 6 dişilik gruplarda üretim yapılabilir. Fıskiye şeklinde su çıkışı olan veya şelale şeklinde olan filtreler üreme işlemine kış şartlarını taklit ederek üremeye yardımcı olur. Üreme akvaryumunun dibinde 4-5 mm kadar ince dere kumu ve dekorasyonda da mango kökleri veya pvclerle oluşturulmuş mağaralar üreme ve yumurtaların güvenliği için çok önemlidir. Yumurtalar döllendikten sonra ya üreme grubu yada yumurtalar ayır akvaryuma alınmalı, yumurtalardan çıkan yavrulara ilk gün yem verilmemelidir. ilk günden sonra yavrulara kaliteli toz yemler, artemia yavruları verilebilir.
Fiyat olarak makul düzeyde olan Corydoras Paleatus yavruları her akvaryumcuda kolaylıkla bulunabilir.


Komando Çöpçüler çok yanlış bir biçimde adlandırılmalarına rağmen akvaryumlarımızın vazgeçilez balıklardır. Sanılanın aksine corydoraslar akvaryumun dibinde pislikleri yemezler. Zamanla çok çeşitli türleri ortaya çıkarılmış, bunlardan en çok bilinenleri Komando, Albino, Panda ve Sterbai türleridir.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Komando Çöpçü (Corydoras paleatus) için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. mehmet  yorumladı. 08:44 - 07 / 09 / 2011:

    arkadaşlar benim 2 tane komando çöpçüm var ve su yüzeyine çıkıp iniyorlar ve tekrarlıyorlar bazenleri çöpçümün birisi bırakıyor ama diğeri ondan biraz daha inatçı olduğu için 10 dakika sonra bırakıyor yanında beslediğim balıklar 4 japon biri tülkuyruk 2 kristal köpekbalığı akvaryumum 50 litre kullandığım yem kahverengi top şeklinde olanlardan ve birde japonlar için üst yemi kullanıyorum hava motoru akşamları hariç bütün gün çalışıyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  2. Musa  yorumladı. 18:59 - 20 / 02 / 2014:

    Çöpcu ler yukarı cıkıp hava alır bendede var bır sey olmaz ve hava motorunu aksam çalıştır sadece 10 dk dinlendir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap