Beta balığı akvaryumu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:26

Beta akvaryum ısısı

Beta akvaryumunun ısısı en az 22°C – 24°C olmalıdır.  Mayıs ayından sonra ise ısıtıcınızı kapatıp tekrar Eylül – Ekim de kullanabilirsiniz Isıtıcınızın 26°C -28°C derecede olması balığınızı öldürmez ama çabuk yaşlandırmaya sebep verir.
Böylece balığınızın ömrü kısalır. Betalarda Üreme

Beta balıkları için en küçük ve ideal akvaryum boyutu

Yükseklik: 30cm – genişlik: 30cm ebatlarında olmalıdır İsterseniz bu ebatları kendinizce büyütebilirsiniz. Beta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda ya da bardakta beslenmez. Çünkü betalar ne kadar geniş alan bulurlarsa o kadar dirençli ve güzel görünüm kazanırlar. Beta balıkları akvaryum aksesuarlarının içine girip orada kalmaktan çok hoşlanırlar. Eğer akvaryumunuza mağara veya onların saklanabileceği ufak bir yer yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Bazı zamanlar her şeyden uzaklaşıp, kendini stresten uzak tutmak isteyecektir ve akvaryumunuzda bulunan mağara ve oyuklar onlar için bir nevi ilaç olacaktır. Betaların Bakımı
Beta balıklarını başka balıkla beslemeyin. Dişi betalar oldukça barışçıldır ancak erkekleri ise çok hırçındır. 


Beta Balıkları Beslenmeleri

Beta balıklarını beslerken canlı yem ya da kaliteli yemleri kullanmanızı öneririz. Canlı yem kullanmanız ilk tavsiyemdir Eğer sivri sinek ve karınca bulabilirseniz beta balığınıza verin, betalar bunları severek yerler Kaliteli yemler kullanmanız da beslenme için önemli bir yere sahiptir. Beta balıkları beslenmelerinde seçiçi davranmaz, kaliteli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler. Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur; hem de dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ve bol bitkilendirilmiş olması gerekir bitkiler akvaryumunuza oksijen kazandıracaktır.

Beta Akvaryumunuz için bitkilerin önemi büyüktür.
Beta balıkları, Cennet balığı, Gurami gibi balık türler Labirentli balıklar olarak adlandırılır çünkü bu balıklar bulundukları sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan labirent adı verilen ek solunum organlarınada sahip olmalarıdır, doğrudan havadan oksijen temin edebilirler.

Etiketler:, , ,

Beta balığı akvaryumu için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. ulaş  yorumladı. 03:56 - 23 / 02 / 2012:

    beta balığının akvaryumunda filtre olması onu rahatsız edermi acaba , yanlış bilmiyorsam hareketli sudan hoşlanmıyorlar ?

  2. mesut  yorumladı. 14:59 - 22 / 05 / 2012:

    evet doğru biliyosun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap