Beta Balığı Bakımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:16

Akvaryumda renkleriyle dikkat çeken beta balıkları hobiciler tarafından agresif tavırlarıyla bilinir. Beta balıkları; Cennet balığı, Gurami balıkları gibi Labirentliler olarak adlandırılır.

Erkek betaların diğer beta balıklarına karşı saldırgan tavırları nedeniyle, kavgacı siyam balığı olarak da adlandırılır. Davranış biçimleri gereği iki erkek beta balığını aynı ortamda yaşatamazsınız, sonuç mutlaka bir balığın kaybedilmesi olacaktır. Bu yüzden cinsiyetini bilerek beta balığı almanız ve akvaryuma koymanız önerilir. Aynı akvaryumda erkek beta ile birlikte dişi beta balığı beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur hemde dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ayrıca bol bitkilendirilmiş olması gerekir. Beta balığı akvaryumu için bitkili akvaryum yapmanız bu yüzden tavsiye edilir.


Beta balıkları beslenmelerinde seçiçi davranmazlar, kaliteli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler. Etçil beslenir. Yem çeşitliliği sağlandığında daha sağlıklı olur. Granül ya da pelet yem kullanılmalıdır, çünkü pul yemlerden her zaman hoşlanmaz. Betanızın 1-2 dakika içinde yiyebildiği kadar yem verin. Fazla yem vermemeye dikkat edin çünkü aşırı yem verilmesi suyun çabuk kirlenmesine neden olur.

Beta balığı ile bakılabilecek akvaryum balıkları: Erkek beta akvarumunda neon tetra, cam kedibalığı ve mavi gurami bulundurmayı düşünebilirsiniz. Dişi betalar karma akvaryumda yaşamaya daha müsaittir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap