Beta Cinsiyet Ayrımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:08

Beta balıklarında cinsiyet ayrımı balıkların dış görüntüsüne bakılarak yapılabilir. Erkek beta balığının yüzgeçleri yukarıdaki gibi dişisine göre daha uzundur. Bu uzunluk vücut genişliğinin yaklaşık 2-3 katıdır. Böyle uzun olmaları sebebiyle de kıvrılırlar. Dişi beta balıklarında kısa yüzgeçler cinsiyet ayrımı için önemli bir fiziksel özelliktir. Bunun yanında dikkat edilmesi gerekenler de vardır.


Erkek beta balıkları ile ilgili çok gösterişli ve dikkat çekici olduklarını söylemek yalan olmaz. Dişi betalar ise erkeklere nazaran sade görünümlü olurlar. Erkek beta balıkları daha hırçın ve kavgacıdır. Agrasif olduklarından dolayı devamlı diğer balıklar ile sürtüşürler. Dişilerin genelinde böyle bir durum yoktur. Dişiler erkekler ile kıyaslandıklarında pasif bir duruş sergilerler.

Beta balıklarında cinsiyet ayrımı yapmanın bir diğer yolu da ventral yüzgeç kontrolüdür. Dişi betaların göğüs kısmında, ventral yüzgecin arkasında tuz tanesini andıran beyaz renkli bir çıkıntı vardır. Bu noktayı görmekte zorlanıyorsanız beta balığınıza yem verin. Bu sayede alt kısmını daha rahat görebilirsiniz. Dişilerde yumurta tüpçüğü dişi betta büyürken görünür hale gelir ve ömrü boyunca bu beyaz tüpçük karnının altında görünebilir haldedir. Erkeklerde tüpçük çeklinde olmasa da karnının altında, dişilerdeki tüpçükten çok az daha büyük beyaz bir alan görülebilir, bu erkek bettanın anal bölgesidir.

Dişi betaları erkeklerden ayıran bir özellik de üreme dönemlerinde ortaya çıkar. Dişilerde üreme isteği olduğu gövdesinde oluşan dikey çizgilerden anlaşılır. Dikey çizgiler erkek bettalarda görülmez. Yatay çizgiler ise erkek ve dişi bettalarda strese maruz kaldıklarının bir işaretçisidir.

Bir önceki yazımız olan Japon Balığında Kararma ve Siyah Leke başlıklı makalemizde balıklarda kara leke hastalığı, balıklarda siyah lekeler ve balıkta kara lekeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap