Tropheus Cinsiyet Ayrımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:53

Sadece 6 türü bilimsel olarak isimlendirilse de henüz tanımlanmamış farklı varyasyonları bulunur. Bunlar Tropheus sp. “ikola”, Tropheus sp. “black”, Tropheus sp. “red”, Tropheus sp. “mpimbwe”, Tropheus sp. “Bemba/Pemba”, Tropheus sp. Black “Caramba”, Tropheus sp. Black “Kiriza”, Tropheus sp. Black “Bulu Point”, Tropheus sp. Black “Rutunga”, Tropheus sp. Black “Banza”, Tropheus sp. Black “Kirchfleck”, Tropheus sp. Black “Lueba”, Tropheus sp. Black “Makobola”, Tropheus sp. Black “Mboko”, Tropheus sp. Black “Kifumbwe”, Tropheus sp. Black “Minago”  ve Tropheus sp. Black “Uvira” olarak isimlendirilir.

Tropheusların cinsiyetlerini belirlemek kolay değildir, çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi türden türe farklılık gösterir. Erkekler genellikle daha iridir. Dişiler erkekler kadar hızlı büyümez ve renkleri onlar kadar çarpıcı değildir.

Tropheus polli (Wimple Moorii veya Flag Moorii) cinsiyetler arasında açık farklılıklar gösterir. Erkekler gümüşi mavi renkler sergilerken dişi ve yavrular mavi zemin üzerinde gri çizgiler sergiler.


Dişi tropheus balıklarında üreme organı ile anüs arasındaki mesafe daha uzun ve üreme organı anüsten büyük, dişilerin üreme organı erkeğe nazaran daha şişkin vaziyette görünür. Erkek Tropheuslara baktığımızda dişi tropheus balığa göre daha hızlı bir gelişim gösteriyorlar, renkler daha çabuk ortaya çıkıyor, karın yüzgeçleri daha uzun, erkek balıklar üremede ilk adımı atanlar olurken, cinsiyeti ayırmada üreme organlarına büyüyeç ile bakmak kaydı ile de bu fark anlaşılabiliyor.

– Kafa şekillerindeki farklılıklar, erkekler dişilere göre kalkık burna sahipken, dişiler daha yuvarlak, eğimli alt çene ve burun yapısına sahiptir. Üst soldaki resmi örnek verebiliriz.

– Keskin(koyu) renkler, erkekler özellikle cinsel olgunluğa eriştiklerinde gerçek renklerini sergilemeye başlarlar. Dişiler ve yavrular ise daha yumuşak(açık) renkler sahip olup bunu uzun süre devam ettirirler.

– Daha büyük boy, erkekler dişilere nazaran hızlı gelişip, gövde olarak daha iri olup ve yaş ilerledikçe uzun bir gövdeye sahip olurlar. Dişiler ise daha düzgün hatlara sahip olup erkeklerden ufaktır.

– Erkeklerin karın yüzgeçleri kısık olduklarında anal yüzgeçinin başlangıç noktasını 1-2mm gibi geçer iken bu dişilerde anal yüzgeçin başladığı yerde kalıyor veya anal yüzeçe 1-2mm uzak mesafede kalıyor.

Bir önceki yazımız olan Japon Balığında Kararma ve Siyah Leke başlıklı makalemizde balıklarda kara leke hastalığı, balıklarda siyah lekeler ve balıkta kara lekeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap