Tropheuslarda cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:01

Tropheuslarda cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?
Öncelikle şunu söylemeliyim ki tropheuslar yetişkin olana kadar cinsiyetini anlamak oldukça zordur. Sizler içinerkek Tropheus ve dişi Tropheus cinsiyet ayrımını yapabilmeniz için bazı özelliklerini aktaracağım…

Erkek Tropheuslar nasıl anlaşılır?

 • Kafa yapısı ile Tropheuslarda cinsiyet ayrımı; Kafa şekillerindeki farklılıklarabakarsak erkek Tropheuslar dişilere göre kalkık burna sahipken, dişiler daha yuvarlak, eğimli alt çene ve burunyapısına sahiptir.
Dişi Tropheuslar nasıl anlaşılır?
 • Kafa yapısı ile Tropheuslarda cinsiyet ayrımı; Kafa şekillerindeki farklılıklara bakarsak dişi Tropheuslar yuvarlak, eğimli alt çene veburun yapısına sahiptir.

Tropheuslarda anüse bakılarak cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?
anüse bakılarak cinsiyet ayrımı
 • Tropheusların Üreme organı ile anüs arasındaki mesafe uzun ise dişi kısa ise erkektir.
 • Tropheusların Üreme organı anüstenbüyükse dişi, kısa veya aynı büyüklüğe sahipse ise erkektir.
Şunu tekrar belirtmeliyim ki yavru iken cinsiyet ayrımı gerçekten zor olsa da %60-70 gibi doğru tahminde bulunabilirsiniz. Anüse bakılarak daha doğru sonuçlar alırsınız…

Bir önceki yazımız olan Japon Balığında Kararma ve Siyah Leke başlıklı makalemizde balıklarda kara leke hastalığı, balıklarda siyah lekeler ve balıkta kara lekeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , ,

Tropheuslarda cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? için yapılan yorumlar : 3 Yorum yapıldı


 1. suzantumerdem  yorumladı. 13:00 - 16 / 01 / 2012:

  iyi günler1 cm eninde70sn boyunda akvaryumum var 24 karışık jiklt var acaba yerleri dar mı onu ögrenmek istiyorum birde yavrularını kurtaramadım nasıl yapmam lazım .cako papaganım var 2 ay oldu alalı nasıl konuştura bilirim meyve yemiyor eline bir şey almıyor ne yapa bilirim yardımcı olursanız çok sevinirim iyi satışlar

 2. Adnan  yorumladı. 18:17 - 09 / 11 / 2015:

  suzan hanım siz bu işi bırakın en iyisi

 3. Recep  yorumladı. 01:00 - 03 / 01 / 2018:

  Öne çıkan yazılarınıza baktım ancak henüz detaylı şekilde göz atacak vakti yaratamadım. Vakit bulabildiğimde öne çıkan içeriklerinizi dikkatle inceleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap