Frontoza Akvaryumu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 06:32

Frontoza cichlid tipik bir Afrika cichlidtir. Dış görünüm olarak hem dişisi hem de erkeği büyük bir baş çıkıntısına sahiptir. Bu çıkıntı yavru balıklarda yoktur, balığınız 10 santimetre boya ulaştığında belirginleşmeye başlar. Akvaryum beslenen balık cinsleri arasında yer alan Frontozalar, diğer balık türlerine göre pahalı olan cinslerdendir. Boyları en fazla 30-35 cm uzunluğuna ulaşabilen bu balıklar, gece avlandıkları için “gece avcısı”da denilebilmektedir.

Beslenme ve Akvaryum Hacmi

Her hafta %10 ile %20 arasında su değişimi yapın. Bu oran akvaryumunuzun doluluğuna ve sudaki toksin miktarına göre daha fazla olabilir. Tanganyika cikletleri su değişimlerine her zaman tahammül gösteremez. Büyük su değişimlerinde eklenen suyun kimyası akvaryum suyuyla çok benzer olmalıdır. Bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür. Eğer büyük miktarda su değişimi yapmanız gerekiyorsa iki günde bir %15 su değişimi yapın.

Frontosa akvaryum balıkları gölün en derin kesimlerinde ilerlerler. Besleme önerisi olarak en az 6 balık olarak önerilir. Akvaryumun hacmini 1 Frontosa balığına 80 ile 100 litre arasında su düşecek şekilde hesaplayabilirsiniz. Frontozalar kendilerinden küçük balıkları yeme potansiyeline sahip balıklardandır. Gece avlandıklarından dolayı kendinden küçük olan balıkları yutabilirler. Bu nedenle yanlarına koyacağınız balıkların kendi cinsinden yada aynı büyüklükteki cins balıklardan olmasına özen göstermelisiniz.  Etçil balıklar oldukları için, su piresi, artemia, kan kurdu, küçük salyangozlar ile beslenilebilir. Haftada 2 gün yem değişimi yapmak balıkların bağırsak sağlıkları için ve büyümeleri için olduça önemlidir. Bu nedenle bu balık cinsini besleyen kişiler arada yem değişimlerini ihmal etmemelidir.


Frontoza Yavrularının Beslenmesi

Dayanıklı yavrular, artemia larvaları, ince su piresi ve toz yemlerle kolayca yetiştirilebilirler. İyi beslenme ve sık su değişimleri ile yavrular daha çabuk büyümektedir. Yaklaşık 10-12 ayda, erkekler yaklaşık 16 cm, dişiler ise 10 cm boyundayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Frotozalar cinsi balıklar diğer balık türleri gibi çok yem yiyen balıklar değillerdir. Az yemle idare ederler. Bu nedenle yem verirken fazla yem atmamaya özen gösterin çünkü yemin hepsini tüketmeyeceği için akvaryumda yüzen bir sürü yem bırakabilirler.

Frontoza Üremesi

Frontozolar akvaryumda üretilebilir. Bazı varyasyonlarının üretimi daha kolaydır. Yumurta bırakırlar, ağızda kuluçka yaparlar ve anaerkil bir aile kurarlar. Erkekleri çok eşlidir. Üremelerine 10-12 tane genç frontoza alarak başlayabilirsiniz. Onlar büyüdükçe en büyük olanlarını ayırın. Bunu her 6 ayda bir tekrarlayın. Büyük frontozolar erkektir. Balıklarınızın ergenliğe ulaşması 3-4 seneyi bulur. Erkekler daha geç ergenliğe ulaşır. Üremelerini beklemek sabırlı olmayı gerektirir.

Dişi balık yumurtalarını yarıklara ya da mağaralara bırakır. Döllenen yumurtaları 21 ile 28 gün arasında ağzında tutacaktır. Yavrular doğduktan sonra onları tekrar ağzında toplayabilir. Bunu bir tehlike sezdiğinde ya da geceleri yapar. Akvaryum kurulumu ve bakımı doğru yapıldığı sürece kolayca ürer. Üreme verimliliğinin arttırılabilmesi için 1 erkekle 5-6 tane dişi bulundurulmalıdır.

Etiketler:,

Frontoza Akvaryumu için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Burcu  yorumladı. 21:41 - 03 / 01 / 2018:

    İyi hazırlanmış içerikleri barındıran ve son derece faydalı olan bir web sitesi yaratmışsınız. Diğerleri gibi bu içerik de gayet insanlara yararlı. Pek çok kişiye yardımcı oluyorsunuz, umuyorum ki aynı hevesle içerik paylaşmaya devam edersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde akvaryum balıkları, balık hastalıkları, yavru alma, akvaryum şartları, dekorasyon, cinsiyet ayrımı gibi konular hakkında detaylı bilgi bulabilir ve akvaryum dünyasına açılan yolculuğa merhaba diyebilirsiniz.

Sitemap